Erişilebilirlik

BM'den Trafik Kampanyası  - 2004-04-04


Birleşmiş Milletler, Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Amerika’da “Yol Güvenliği Haftası” adıyla yeni bir kampanya başlatıyor. Kampanya, çoğunlukla agresif araba kullanma nedeniyle meydana gelen trafik kazaları ve buna bağlı ölümlerle yaralanmaları azaltmayı amaçlıyor.

Birleşmiş Milletler istatistikleri, terör saldırılarında ölenlerin sayısının her yıl trafik kazalarında hayatını kaybeden kişilere oranla çok daha az olduğunu gösteriyor. İstatistiklere göre tüm dünyada her yıl trafik kazalarında 1 milyon 200 bin kişi ölürken, 50 milyon kişi de yaralanıyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika’da trafik kazalarında yılda 150 bin kişi yaşamını yitirirken, yaralananların sayısıysa 5 milyon 500 bin civarında.

Birleşmiş Milletler ulaşım uzmanı Jose Capel Ferrer, kazaların yüzde 90’ının sürücülerin trafik kurallarına uymamasından kaynaklandığını söylüyor. Ferrer özellikle agresif – yani saldırgan bir şekilde - araba kullanmanın da kazalara sebep olduğunu sözlerine ekliyor.

Ferrer, “Özellikle yaya ve bisiklet sürenlerin bulunduğu bölgelerde aşırı hız yapmak, öndeki araca çok yakın gitmek, sinirli bir şekilde far yakıp söndürmek ve park etmiş bir aracın önünü kapatarak trafiği kısıtlamak agresif araba kullanmanın bazı örnekleri. Bu tür davranışlar başkalarının da aynı şekilde araba kullanmasına neden olabilir. Cep telefonunda konuşurken aşırı yavaş gitmek ya da alkollü araba kullanmak gibi” şeklinde konuşuyor.

Birleşmiş Millletler istatistikleri tüm dünyada ölümle sonuçlanan trafik kazalarının yüzde 80’inin gelişmekte olan ülkelerde meydana geldiğini de gösteriyor. Bu ülkelerdeki trafik kazalarının bedelinin, gayri safi milli hasılanın yüzde bir ila ikisine eşit olduğu tahmin ediliyor.

Ferrer sürücülerin davranışlarını değiştirmelerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler’in yolları daha güvenli kılmak amacıyla bazı tavsiyeleri bulunduğunu söylüyor.

Jose Capel Ferrer, “Uzun tünellerde bir tür trafik yönetim sisteminin kurulması, tünellerde en fazla 500 metrede bir acil çıkışların bulunması bunlara birer örnek. Ayrıca araçların da güvenliği artırıcı kurallara uyularak üretilmesi ve bu kuralların tüm dünyada geçerli hale getirilmesi gerekiyor” diyor.

Ferrer agresif araba kullanmanın önüne geçecek ve bunu durduracak birçok yol olduğunu ifade ediyor. Bunlar arasında trafik polisi sayısının artırılması, trafik kurallarına uymayanlara ağır ceza verilmesi ve sürücülerin yeniden eğitilmesi bulunuyor.

XS
SM
MD
LG