Erişilebilirlik

ABD Maliye Bakanı'ndan OPEC'e Çağrı - 2004-04-02


Amerikan Maliye Bakanı John Snow, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’ten Çarşamba günü aldığı üretimi kısma kararını gözden geçirmesini istedi.

Snow, güneybatıdaki New Mexico eyaletinde yaptığı konuşmada yüksek petrol fiyatlarının Amerikan ekonomisinde bir vergi etkisi yaptığını ve büyümeyi yavaşlattığını söyledi.

Uluslar arası Enerji Ajansı’nın yayınladığı bir raporda da, halen göreceli olarak yüksek olan petrol fiyatlarının yılın geri kalan kısmında da aynı düzeyde seyretmesi durumunda küresel ekonomik büyümede binde beşlik bir azalmaya yol açabileceği belirtildi.

OPEC, petrol fiyatlarının düşmesini önlemek amacıyla üretimde yüzde dört oranında kesintiye gitme kararı almıştı.

Bu arada Amerikan Enerji Bakanı Spencer Abraham, Kongredeki bir Komiteye Başkan Bush’un OPEC üyesi bir çok ülkenin liderleriyle görüştüğünü açıkladı.

Ancak dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan yetkilileri Perşembe günü petrol fiyatlarındaki artın petrol üretimindeki kısıtlamadan değil spekülasyondan kaynaklandığı yönündeki görüşlerini tekrarlayarak, alınan kararı savundu.

Konuyla ilgili olarak New York petrol piyasaları ise beklenmedik bir tepki gösterdi. Ham petrol fiyatları geçen yıla oranla yüzde 18 daha yüksek bir oranda seyrederken, Amerikan petrol üretiminin de arttığı yönündeki bir raporun yayınlanmasının ardından fiyatlarda iki gündür düşüş gözleniyor.

XS
SM
MD
LG