Erişilebilirlik

OPEC Ülkeleri Petrol Fiyatlarını Konuşacak - 2004-03-31


Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü petrol bakanları bugün Viyana’da bir araya geliyor. Toplantıda petrol fiyatlarının düşmesini önlemek için üretimin kısılmasını öngören plan yeniden ele alınacak.

Dünya petrol üretiminin üçte birini gerçekleştiren OPEC ülkelerinin kararları petrol fiyatlarını doğrudan etkiliyor.

Geçen ayki toplantıda kabul edilen plan, üretimin günde bir milyon varil azaltılarak, piyasaya sunulan petrol miktarı günde 23 buçuk milyon varile düşürülmesini öngörüyor. Üretim kısıtlamasına bir Nisan’da başlanması planlanıyor.

Aralarında Suudi Arabistan’ın da bulunduğu bir çok OPEC üyesi üretimde kısıtlamaya gidilmesini savunuyor. Dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan’ın kararı örgüt içinde de büyük önem taşıyor.

Amerika gibi önemli tüketici ülkelerin yer aldığı kuzey yarıkürede kışın bitmesiyle birlikte talebin düşeceği beklentisiyle OPEC üyeleri geçen ayki toplantıda üretimde kısıtlamaya gitmeyi öngören bu planı kabul etmişti.

Ancak bu toplantıdan sonra petrol fiyatlarının son 13 yılın en üst noktasına çıkması ve Amerika’da benzin fiyatlarının rekor seviyeye tırmanması üzerine, bazı OPEC üyeleri, üretimde kısıtlama kararının yeniden gözden geçirilmesini istiyor.

XS
SM
MD
LG