Erişilebilirlik

Erdoğan: 'İmzaya Hazırız'  - 2004-03-31


İsviçre'deki görüşmelerde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Kıbrıs için çözüm planını kabul edip etmediklerini bildirmeleri için taraflara tanıdığı sürenin bitmesinden birkaç saat önce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Genel Sekreter'e, Türkiye'nin planı imzalamaya hazır olduğunu bildirdiği öğrenildi.

Haber ajansları, Erdoğan'ın, planı Kuzey Kıbrıs'ta halk oyuna sunmaya hazır olduklarını da söylediğini, ayrıca Kıbrıs Türk heyetinin de planı imzalama kararı aldığını bildiriyor.

Yunanistan ve Kıbrıs Rum tarafının kararı henüz belli değil ancak Annan planının değiştirilmiş dördüncü şekline itiraz ettikleri biliniyor.

Amerika, tüm tarafları Kıbrıs’ta çözüm için tarihi fırsatı kaçırmamaya çağırdı ve kendi uzlaşma önerilerini sundu.

Dışişleri Bakan Colin Powell, son iki gündür taraflarla telefon konuşmaları yaparak, İsviçre’de devam eden görüşmeleri çıkmazdan kurtarmak için hazırlanan Amerikan önerilerini ilettiğini açıkladı.

Berlin’de bulunan Powell, görüşmeleri etkilemek istemediği için Amerikan önerilerinin ne olduğunu açıklamayacağını söyledi. Colin Powell, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın gelişmeleri yakından izlediğini ve kendisinin İsviçre’ye gitmesine gerek olmadığını da belirtti.

Türkiye’nin arabuluculuk talebinde bulunması üzerine Amerika Dışişleri Bakanı son günlerde Kıbrıs müzarelerindeki faaliyetlerini arttırmış bulunuyor.

XS
SM
MD
LG