Erişilebilirlik

MGK Bu Ay İki Kez Toplanıyor - 2004-03-31


Bu ay iki kez toplanacak olan Milli Güvenlik Kurulunda bugün yapılacak ilk toplantıda iç güvenlik ve Irak konularını değerlendirecek. Yarınki ikinci toplantıda ise İsviçre’de yapılan Kıbrıs görüşmeleri ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplanacak olan Milli Güvenlik Kurulu'nun bugünkü toplantısına Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül, İsviçre’nin Burgenstock kasabasında yapılab Kıbrıs görüşmelerinde bulunmaları nedeniyle katılamayacak.

Kurul üyeleri yarın saat 13.00’te yeniden bir araya gelecek. Erdoğan ve Gül’ün de yer alacağı perşembe günkü toplantıda ise, Kıbrıs’la ilgili son gelişmelerle İsviçre’de yapılan görüşmeler değerlendirilecek. Hükümet kaynakları MGK’nın yasal olarak ertelenmesinin söz konusu olmadığını, Kıbrıs’la ilgili sıcak gelişmelerden dolayı kurulun ikinci kez toplanması formülünün uygulandığını belirtti.

CHP'de Seçim Sonuçları Değerlendiriliyor

Bu arada, CHP Merkez Yönetim Kurulu dün toplanarak seçim sonuçlarını değerlendirdi. Toplantıda olduğu saatlerde kulislerde istifa edeceği konuşulan CHP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, seçim öncesi parti politikalarını eleştirdi. Toplantıda 'CHP’nin eksikleri ve yanlışları vardır' diyen Derviş, toplantı çıkışında 'istifa etmedim ama sıkıtılıyız' diye konuştu.

Toplantı sonrası basına bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem ise, seçim sonuçlarını ve ülke gündemindeki önemli sorunları değerlendirmek için bir komisyon kurulacağını belirtti. Erdem, Kemal Derviş’in görevinden istifa edeceği yönündeki söylentilerin anımsatılması üzerine toplantıda bu konunun gündeme gelmediğini, Derviş’in o yönde imada dahi bulunmadığını söyledi.

CHP lideri Baykal’ın yerel seçim sonuçlarına ilişkin, “başarılı bir sonuç” değerlendirmesi tartışmalara yol açmış, parti içindeki muhalifler Baykal’a tepki göstermişti.

XS
SM
MD
LG