Erişilebilirlik

Kıbrıs İçin Karar Günü - 2004-03-30


İsviçre’de devam eden Kıbrıs görüşmelerinde taraflar, son Kıbrıs planıyla ilgili görüşlerini Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’a iletti. Taraflar bugün anlaşamadıkları taktirde Genel sekreter Kofi Annan’ın öngördüğü çözümü kabul edecekler. Genel Sekreter, plana son şeklinin bugün verileceğini açıkladı.

Görüşmelere Kıbrıslı tarafların yanısıra Türkiye ve Yunanistan başbakanları da katılıyor.

Planın dördüncü taslağı Pazartesi günü, Kıbrıs Türk ve Rum temsilcilerinin yanı sıra Türk ve Yunan Dışişleri Bakanlarına verilmişti.

Birleşmiş Milletler sözcüsü Stefan Dujarric, tarafların, Genel Sekreterin dördüncü planı üzerindeki düşüncelerini bildirdiğini; Genel Sekreter ve diğer Birleşmiş Milletler yetkililerinin şimdi planın son şekli üzerinde çalıştığını kaydetti. Sözcü şöyle dedi:

“Çarşamba günü bizim Birleşmiş Milletler olarak masaya koyacağımız, planın nihai şekli olacak. Bu metin, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum heyetlerinin değişiklik isteklerini tatmin edebilir ya da etmeyebilir. Şu anda geldiğimiz nokta budur. Tarafların önerilerini inceliyor ve plana nasıl dahil edilebileceğini tartışıyoruz.”

Genel Sekreter Annan’ın 220 sayfalık planının yanında, toplam 9bin sayfayı ek belgeler de bulunuyor. Bu belgeler, 30 yıldır aralıklı olarak yapılan müzarekelerin seyrini içeriyor.

Annan planı, Kıbrıs’ta iki devletin gevşek bağlarla oluşturacağı bir federasyon kurulmasını öngörüyor ve Kuzey Kıbrıs’a geri dönecek Rumların sayısını Türk nüfusunun yüzde 18’iyle sınırlıyor. Annan’ın bir önceki planında bu oran yüzde 21’di. Yeni plan ayrıca adada bulunan 40 bin kişilik Türk askeri varlığının devamına olanak tanıyor. Bu iki noktaya da Rum tarafı şiddetle itiraz ediyor. Yeni planın taraflara sunulmasından sonra, Rum temsilciler değişikliklerden memnun olmadıklarını bildirdi.

Sözcü Dujarric, haber karartması nedeniyle konunun detaylarına giremeyeceğini söyledi:

“Görüşmeler devam ediyor ve planın detaylarıyla ilgili bir yorumda bulunmak istemiyoruz. Ancak bu tür görüşmelerde, sürecin sonuna yaklaştıkça tansiyonun iyice yükseldiği bir gerçektir.”

Genel Sekreter Kofi Annan, tarafların bugün plan üzerinde anlaşmaya varmak zorunda olduğunu söyledi. Annan, bunun olmaması durumunda plana son şeklini kendisinin vereceğini ve 20 Nisan’da Kıbrıs’ın Türk ve Rum kesimlerinde ayrı ayrı düzenlenecek referandumlarda planın halk oyuna sunulacağını kaydetti.

Referandumda taraflardan birinin planı reddetmesi durumunda adanın yalnızca Rum tarafı Avrupa Birliği’ne girebilecek.

XS
SM
MD
LG