Erişilebilirlik

26 Mart 2004 - 2004-03-26


Son dört yönetim sırasında Beyaz Saray’da çalışan terörle mücadele yetkilisi Richard Clarke’ın El Kaide tehdidine yeterince önem vermediği için Bush yönetimini suçlaması, İspanya’nın bombalı saldırılar sonrasında Irak’taki askerlerini geri çekeceğini açıklaması ve İsrail’in Hamas lideri Şeyh Ahmet Yasin’e suikast düzenlemesi terör tartışmalarını yeniden Amerikan basınında ön plana çıkardı.

Madrit’teki saldırıları mercek altına alan New York Post, Amerika’nın İspanya örneğinden iki önemli ders çıkarması gerektiğini vurguluyor.

"Çıkartılacak ilk ders, terörün seçimleri etkileyebileceği. İspanyol seçmenler, tam da teröristlerin istediği gibi oy kullandı. Bu nedenle her iki başkan adayı da açık bir şekilde, Amerikan topraklarında gerçekleşebilecek terör saldırılarının bizi Irak’taki politikamızdan saptıramayacağını ilan etmelidir. Madrit’ten çıkarılacak ikinci ders ise, El Kaide’nin gelecekte Amerika’da yönelebileceği hedeflerle ilgili. 11 Eylül’den sonra havayolu güvenliği için sadece bu yıl 4,5 milyar dolar harcadık. Ama demiryolu güvenliği için bunun sadece yüzde ikisi kadar bir para harcandı."

Washington Times gazetesi de, İspanya’daki saldırılar ve İsrail’in Şeyh Yasin’i hedef alan suikastinden hareketle teröre karşı üç farklı mücadele anlayışının ortaya çıktığı tespitinde bulunuyor.

"Bunlardan birincisi bürokratik yöntem. Avrupa’nın savaş olarak tanımladığı terörle mücadelede benimsediği yöntem bürokrasiyi daha da artırmak oldu. Teröre karşı ikinci örnek, yaklaşık beş yüz teröristin barındığı bir El Kaide üssünü binlerce askerle kuşatan Pakistan’ın izlediği yöntem. Üçüncü yöntem ise İsrail tarafından Gazze’de uygulandı. Hamas lideri Şeyh Yasin ve beraberindekiler, camiden Yasin’in evine giden yolda İsrail helikopterlerinden atılan füzelerle öldürüldü. Devletlerin Madrit’ten Gazze’ye ve Pakistan’ın kuzey batı bölgelerine kadar uzanan küresel İslami terör şebekelerini denetleyemediği bir ortamda, suikastler meşru ulusal savunma yöntemleridir."

New York Times, da Şeyh Yasin’in öldürülmesiyle gerginliğin arttığı Filistin’de, İsrail’in tek yanlı olarak Gazze’den çekilmesi durumunda Filistinli örgütler arasındaki bölünmüşlüğün iyice açığa cıkacağı öngörüsünde bulunuyor. Bu durumdan başta Hamas olmak üzere radikal örgütlerin kazançlı çıkacağını belirten gazete, bunun önüne geçilmesi için Filistin’de bir an önce parlamento seçimlerine gidilmesini öneriyor.

"Seçimlere gidilmesi, varlığının sorgulandığı bir sırada siyasi bir güç sağlayarak Filistin Yönetimi’nin meşruluğunu yeniden oluşturmasına yarayacaktır. Ayrıca seçimler, Hamas ve diğer militan örgütlere halkın desteğini meclis sandalyesine çevirme fırsatı verecektir. Bu örgütlerin siyasi sisteme katılımı Filistin yönetiminin şiddet eylemlerinin önün geçmesini ve yasa dışı silahları toplamasını mümkün kılacaktır."

Şeyh Yasin’in öldürülmesinin İsrail’i daha güvenli kılacağı iddialarına karşı çıkan Boston Globe ise, daha çok suikastın Amerika’nın Ortadoğu’daki konumuna etkisi üzerinde duruyor. Amerika’nın İslam dünyasında İsrail’in her yaptığına göz yuman bir ülke konumunda düştüğünü belirten gazete, bunun muhtemel sonuçlarını şöyle sıralıyor.

"Bu algılayış başta Irak olmak üzere Amerika’nın bütün çabalarına olumsuz etkide bulunacaktır. Amerika’nın, Müslümanları onların düşmanı olmadığına ikna etmek istediği Afganistan’da, Paskistan’da ve diğer ülkelerde de bunun tepkileri olacaktır. Bu durum, Bush yönetiminin Arap dünyasındaki dostlarını daha da zora sokacaktır. İsrail-Filistin sorununu çözmedeki başarısızlık ya da bu konuda yeterince çaba harcamamak Bush yönetiminin dış politikadaki en büyük başarısızlığı olacaktır."

XS
SM
MD
LG