Erişilebilirlik

Irak'ta Bir Yılda Önemli İlerleme Kaydedildi - 2004-03-25


Irak’taki sivil Amerikan Yöneticisi, bir yıl içinde önemli ilerleme kaydedildiğini ancak yönetim devrinin yapılacağı 30 Haziran’a kadar çözülmesi gereken çok sorun olduğunu açıkladı.

Paul Bremer, Geçici Koalisyon yönetiminin kalan 100 gün içinde gerçekleştirmek istediği hedefleri açıklarken güvenliği en büyük önceliği verdiklerini belirtti.

Son imzalanan geçici anayasayı öven Bremer haftasonu bir savunma bakanlığı kurulması planını açıklayacağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Felluce kentinde silahlı çatışma ve yol kenarına konan bir bombanın patlaması sonucu, iki sivil öldü 2 Amerikan askeri dahil dört kişi de yaralandı.

Bir Amerikan askeri sözcüsü, Felluce’ye gece yarısından sonra giren birliklerin pusuya düşürüldüğü ve çatışma çıktığını söyledi.

Bağdat’ın 50 kilometre batısında bulunan Felluce, koalisyon birliklerinin en yoğun direnişle karşılaştığı kentlerden biri.

Bu arada Bağdat’ta yabancı işadamları ve gazetecilerin kaldığı Sheraton Oteli'ne dün gece yarısı roket isabet etti. Olayda yaralanan olmadı.

XS
SM
MD
LG