Erişilebilirlik

Erdoğan: 'Türkiye İyi Niyetini Gösterecek' - 2004-03-25


Dün Genelkurmay çevreleri yeni bir bedelli askerlik uygulamasına kesinlikle karşı olduklarını açıklamıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili olarak bedelli askerliği göreve geldiğinden beri talep ettiğini söyledi ve bedelli askerlikle ilgili müracaatların artması durumunda bunu değerlendirmeye alacaklarını ifade etti.

Bir televizyon kanalında programa katılan Erdoğan, bedelli askerlik konusunda değerlendirmeyi yapacak mercinin Genelkurmay olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, yurtiçinde ve yurtdışında bu yönde beklenti içinde olan vatandaşların da bulunduğunu belirtti.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise, “Bedelli askerliğin gündeme gelmesi için, ihtiyaçtan fazla müracaat olması gerektiğini ancak, şu anda böyle bir durumun söz konusu olmadığını” söyledi.

Brüksel'de yapılan Avrupa Birliği Bahar Zirvesi'ne ilişkin soruları da yanıtlayan Başbakan Erdoğan zirvede Türkiye'nin iyi niyetini göstereceğini söyledi. Türkiye'yi ve Yunanistan'ı geleceğe çok daha huzurlu taşıyacak Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki sorunları ortadan kaldıracak bir çözümden yana olduklarını anlatan Erdoğan iyi niyet gösterdiklerini ama onlar ne isterse yapacağız diye bir şeyin söz konusu olmayacağını belirtti.

Görüşme süreci ve Brüksel’deki zirveyi görmeden bazı şeyleri söylemenin mümkün olmadığını kaydeden Başbakan Erdoğan, Kıbrıs sorununun çözümünde en önemli konunun “birincil hukuk” olduğunu ifade etti. Erdoğan, bu konuda Avrupa Birliği kararını verirse o zaman Türkiye’nin süreci işletmesinde bir rahatlama olacağını söyledi.

Yerel Seçim Hazırlıkları Tam Hız

Öte yandan, yerel seçim çalışmaları devam ediyor. 28 Mart Pazar günü yapılacak seçimler için yasaklar Cuma gecesi 24:00’te başlayacak.

Seçimlerde oy verme gününden önceki 24 saat içinde her türlü haber, röportaj, program ya da reklam yoluyla kamuoyu araştırmaları, tahmin ve referandum sonuçları yayınlanaması yasak.

Anadilde Yayın Çıkmazı

Bu arada anadilde yayın sıkıntısı devam ediyor. Avrupa Birliği, ana dilde yayının en geç Mayıs ya da Haziran ayında başlamasını istiyor. Ancak, TRT’nin yeni Genel Müdürü Şenol Demiröz’ün yayınların başlaması için yönetim kurulunu ikna etmekte zorlandığı belirtiliyor. Yayınlarda Kürtçe dışında Çerkezce’nin de programa alınmaı görüşü hakim. Edinilen bilgilere göre, hükümet ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği bazı özel kanallara yayın yapması için talepte bulunacak.

Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Fatih Karaca’nın konuyla ilgili olarak yerel seçimler sonrasında Dışişleri Bakanı ve TRT Genel Müdürü ile biraraya gelmesi bekleniyor. TRT seçim sonrasında yönetim kurulu engelini aşamazsa, ana dilde yayın için yeni bir formül düşünülecek.

XS
SM
MD
LG