Erişilebilirlik

24 Mart 2004 - 2004-03-24


Eski güvenlik danışmanı Richard Clarke’ın Bush yönetimini El Kaide tehdidini yeterince ciddiye almamakla suçlamasının ardından, 11 Eylül saldırılarını soruşturan komisyonun çalışmaları Amerikan gazetelerinde geniş yankı buluyor. Bu tartışmanın seçim yılında yaşanıyor olmasına dikkat çeken USA Today gazetesi, kamuoyunun karşılıklı iddialarla tam bir bilgi bombardımanı altında kaldığını belirtiyor. Gazete, gerçeklerin açığa çıkması için Komisyona destek verilmesi gerektiğini kaydediyor.

"Bush yönetimi başlangıçta bazı belgeleri komisyondan kaçırarak ve bazı yetkililerin ifade vermesini önleyerek çalışmaların yavaş ilerlemesine neden oldu. Ancak Beyaz Saray daha sonra akıllıca davrandı ve bir çok taviz verdi. Beyaz Saray, ulusal güvenlik danışmanı Condoleezza Rice’ın gizli oturumda ifade vermesi konusundaki ısrarını da yeniden gözden geçirmelidir. Özellikle başkanlık yarışının ortasında komisyonun ve kamuoyunun 11 Eylül saldırıları ve bu saldırılardan alınması gereken dersler konusunda mümkün olan her türlü bilgiye ulaşması büyük önem taşıyor."

İsrail’in Hamas lideri Şeyh Ahmed Yasin’e düzenlediği suikastin yankıları da sürüyor. İsrail’in Gazze’den çekilme kararını Hamas’ın kendi zaferi olarak ilan etmesinden çekindiğini vurgulayan New York Times, Bush yönetiminin daha aktif bir şekilde devreye girmesini istiyor.

"Bu, Amerika’nın İsrail’le birlikte çalışmayı sona erdirmesi anlamına gelmiyor. Bush yönetimi, İsrail’in çekilme planı uygulamaya konduğunda somut bazı sonuçların alınması için Filistinlilerle, Mısırlılarla, Ürdünlülerle ve diğerleriyle de görüşmelere başlamalı. Özellikle Şeyh Yasin suikastinin ardından, Arap liderlerden ve uluslar arası topluluğun diğer üyelerinden baskı görmedikçe Filistinliler gerekli önlemleri alacak gibi görünmüyor."

New York Post ise, Suriye’deki Kürt gösterilerini ve Şam yönetiminin uyguladığı sertlik politikalarını değerlendirdiği yorumda, Irak’taki gelişmelerin bütün bölgeyi etkilediğini vurguluyor. Gazete, Beşar Esad rejiminin sadece kendi vatandaşlarına baskı uygulamakla kalmadığını kaydederek Bush yönetimini Şam’a karşı daha sert tavır almaya çağırıyor.

"Esad, Irak’ta demokratik bir ülke kurulması çabalarını sabote etmek isteyen yabancı teröristlerin sınırdan geçmesine izin verdi. Yasadışı bir şekilde Lübnan’ı yönetiyor ve bu ülkedeki Hizbullah’ı destekliyor. Suriye’deki Hamas ve İslami Cihad faaliyetlerini önlemeyi reddediyor. Açıkça belirtmek gerekir ki, Baas Partisi’nin Şam’da iktidarda kalmasında Amerika’nın hiçbir çıkarı yoktur. Bush yönetiminin Şam’a vermesi gereken mesaj budur."

Christian Science Monitor, Amerika’nın teröre karşı başlattığı savaşla birlikte İslam dünyasında yaşanan değişimler üzerinde duruyor. Malezya’daki seçimlerden ılımlı İslam’ı savunanların kazançlı çıktığını hatırlatan gazete, reform çabalarının yavaş da olsa, bütün Müslüman ülkelerde hissedildiğini vurguluyor.

"Fas, Suudi Arabistan, Türkiye ve Endonezya kendi 11 Eylüllerini yaşadı. El Kaide bağlantılı saldırılar, bu ülkeleri başta terörün mali kaynaklarının kurutulması olmak üzere Amerika’yla daha sıkı bir işbirliğine zorladı. Bu savaşı bir an önce sona erdirmek isteyen bir dünya için bu gelişmeler yetersiz görünebilir. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olması, Suudi Arabistan’da reformcuları tutuklamayan bir yönetimini işbaşına gelmesi istenebilir. Ancak tıpkı terörle savaş gibi, Müslüman ülkelerdeki dini hoşgörü ve demokrasi yönündeki gelişme de adım adım ilerliyor."

XS
SM
MD
LG