Erişilebilirlik

Annan İsrail'i Kınadı - 2004-03-23


Birleşmiş Milletler’de görev yapan Filistinli ve Arap diplomatlar, Güvenlik Konseyi’nden, Şeyh Ahmet Yasin suikastından dolayı İsrail’i kınamasını istedi.

Genel Sekreter Kofi Annan, suikastla ilgili sert bir mesaj yayınladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün biraraya gelerek, suikasta karşı nasıl bir tavır takınılacağını tartıştı. Filistin Yönetimi’nin Birleşmiş Milletler temsilcisi Nasır el Kidwa, Arap ülkelerinin İsrail’i kınayan bir karar tasarısı için baskı yaptığını söyledi. El Kidwa şöyle dedi:

“Güvenlik Konseyi’nin, alacağı kınama kararıyla, üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir.”

Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin büyükelçileri, kınama kararıyla ilgili bir anlaşmaya varılıp varılamayacağını görmek için tasarı üzerinde çalışma kararı aldı.

Filistin temsilcisi el Kidwa, Konseyin bir kınama mesajı yayınlamaması durumunda, Arap ülkelerinin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırabileceğini söyledi.

Güvenlik Konseyi’nden bazı diplomatlar, konunun bu hafta sonundan önce yeniden ele alınabileceğini belirtti.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan suikastla ilgili bir kınama mesajı yayınladı. Annan mesajında şöyle dedi:

“Şeyh Ahmet Yasin ve beraberindekilere yönelik suikastı kınıyorum. Bu tür eylemler ne uluslar arası hukuka uygundur, ne de barışçı bir çözümün bulunabilmesine katkı sağlar.”

Genel Sekreter Annan, yazılı mesajında, İsrail’in bu saldırısının, bölgedeki şiddeti arttırmasından kaygı duyduğunu bildirdi.

İsrail’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi, Genel Sekreter Kofi Annan’ın açıklaması ve Güvenlik Konseyi toplantısı hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı.

XS
SM
MD
LG