Erişilebilirlik

Kosova'da Durum Sakin - 2004-03-22


Kosova’da ölümleri hafta boyunca kanlı çatışmalara yol açan iki Arnavut çocuğun cenazesi, dün olaysız bir şekilde kaldırıldı.

Mitrovitza kenti yakınlarındaki Cabra köyde düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi katıldı. Tören sırasında NATO birlikleri zırhlı araçların da desteğiyle çok sıkı önlemler aldı. NATO, geçen hafta bölgedeki askerlerinin sayısını 18 bine yükseltti. Ölen çocukların Sırp askerlerince kovalanırken buzlu İber nehrine atlamaları hafta boyunca şiddetli etnik çatışmalara yol açtı. Üçüncü çocuğun cesedi bulunamadı.

Sırp hükümeti 28 kişinin öldüğü, 600 kişinin yaralandığı şiddet olayları nedeniyle dün ulusal yas ilan etti.

Kosova’daki şiddet yatışacak mı?

Amerika Barış Enstitüsü uzmanlarından Albert Cevallos, bazı değişiklikler yapıldığı taktirde NATO barış gücü kuvvetlerinin Kosova’da güvenliği yeniden kurabileceğini söylüyor:

"Bunun umutsuz bir iş olduğunu sanmıyorum. Fakat bunu sağlamak için yapılacak ön önemli iş, sorumluları bulmaktır. Son birkaç gün içinde Kosova’da olanların sorumlularını bulmak gerekiyor. Olayları muhtemelen fiilen başlatmış olan aşırı uçlar ve her iki taraftaki ihtirasları körükleyen bir takım basın bu sorumlulara dahildir. Ne yazık ki son birkaç yıldır Kosova’da küçük çapta da olsa cinayetler devam ediyordu. Fakat bunların sorumluları yakalanmıyordu. Şimdi bu cinayetler daha büyük çapta işlendi."

Etnik Arnavutların ev ve kiliseleri ateşe vermesi sonucu dört bin Sırp’ın evsiz kaldığı bildirildi. Albert Cevallos henüz bir insani kriz doğmadığını fakat yakında başlayabileceğini de belirterek şöyle diyor:

"İnsani krizin eşiğine gelip gelmediğimizi bilmiyorum. Fakat NATO, Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Örgütü ve Birleşmiş Milletler bölgede görev yapıyor. Bir kriz durumu var, fakat insanların açlıktan kırılmaya başlaması gibi büyük bir insani kriz henüz yok. Bir kriz durumu mevcut, insanlara barınak sağlamak, bunların evlerine dönüşünü sağlamak ve temel bazı koşulları yaratmak gerekiyor."

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, ülkesinin son olaylara kayıtsız kalamayacağını belirtti ve Kosovalı Sırpların korunacağını söyledi. Amerika Barış Enstitüsü uzmanı Albert Cevallos bunun Rusya’nın askeri bir müdahaleye hazırlandığı anlamına gelmediğini söylüyor, fakat olayların daha da şiddetlenmesi durumunda, tüm ilgili tarafların, büyük güçle duruma müdahale etmesi gerekeceğine işaret ediyor.

NATO ve dünya liderleri Kosova’da yaşanan şiddeti, etnik temizlik girişimi olarak kınadılar.

XS
SM
MD
LG