Erişilebilirlik

Pakistan: '100'ü Aşkın Terörist Yakaladık' - 2004-03-20


Pakistan kuvvetlerinin Güney Veziristan adlı aşiret bölgesinde Salı gününden beri devam eden çatışmalarda yüzü aşkın teröristi yakaladığı bildiriliyor. Yakalanalar arasında yabancılar da bulunuyor.

Bazı haberlerde kuşatılan grup içinde El Kaide’nin iki numaralı adamı Ayman El Zevahiri’nin de yer aldığı öne sürülmüştü.

Ancak Pakistan askeri sözcüsü Tümgeneral Şevket Sultan bu haberleri doğrulamayı reddetti. General, "Bölgede yüksek değerde bir hedef, yani önemli bir kişi bulunması ihtimalini göz ardı edemeyiz. Fakat bu kişinin kim olduğunu söyleyecek durumda değiliz" dedi.

Operasyonu yürüten kuvvetlerin komutanı Orgeneral Safter Hüseyin ise bölgede bulunduğu sanılan üst düzey El Kaide üyesinin muhtemelen bir Çeçen ya da Özbek militan lider olduğunu açıkladı.

Pakistanlı askeri yetkililer çok sayıda El Kaide militanının hala iyi tahkim edilmiş mevzilerde saklandığını ve otomatik silah, havan topu, roket ve el bombaları kullandıklarını söylüyor. Savaş helikopterleri tarafından desteklenen Pakistan kuvvetleri sürekli militan mevzilerini bombalıyor.

Yerel yetkililer, son zamanlarda bölgede Kari Tahir Yaldaş tarafından yönetilen çok sayıda Özbek militan görüldüğünü bildiriyor. Bu grup Afganistan’da El Kaide’yi barındıran eski Taleban yönetimiyle ittifak yapmıştı.

Pakistan askeri sözcüsü General Sultan, bugüne kadar 17 asker dahil 40 kişinin öldüğü operasyona Amerikan birliklerinin katılmadığını açıkladı ve devamla şöyle konuştu: "Az sayıda, en fazla bir düzine kadar Amerikalı var. Bu kişiler istihbarat, uydu fotoğrafları, gözleme ve dinleme çalışmalarında Pakistan’a yardım ediyor. Ancak savaş alanında Amerikan askeri yok."

Pakistan’ın yarı-özerk Güney Veziristan bölgesi uzun zamandır El Kaide üyelerinin saklandığı yer olarak biliniyordu. Amerikan kuvvetleri, Pakistan askeri saldırısı nedeniyle Afganistan’a kaçmaya çalışacak militanları durdurmak için sınırın öteki tarafında büyük bir operasyon başlatmış bulunuyor.

XS
SM
MD
LG