Erişilebilirlik

'Çok Tehlikeli Grip Salgını' Uyarısı - 2004-03-19


Birleşmiş Milletler sağlık uzmanları bir kez daha grip salgını uyarısında bulundu, ölümlere yol açabilecek tehlikeli bir grip salgınının tüm dünyada her an başlayabileceğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Cenevre’de düzenlediği toplantıda konuşan örgütün Başkanı Lee Jong-wook büyük çapta grip salgınlarının ortalama 28 yıllık arayla tekrarlandığını; bu tür bir salgının en son 1968’de görüldüğünü belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bir diğer uzmanı Klaus Stohr, son zamanlarda ortaya çıkan ve Asya’dan kaynaklanan kuş gribinin yeni bir salgın başlatabileceğinden kaygı duyduğunu söyledi. Uzman, benzer bir virüsün insandan insana geçmesi durumunda çok sayıda ölüme yol açabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri 190 ülkeden sadece 36’sının grip salgınına karşı planları bulunduğunu kaydetti. Örgüt, ülkeleri salgının yayılmasını önlemek amacıyla ortak bir sistem oluşturmaya çağırdı.

Yetkililer ayrıca salgınla mücadele edecek yeni bir aşı geliştirilene kadar karantina ve seyahat uyarıları yapılmasını öneriyor.

XS
SM
MD
LG