Erişilebilirlik

Takviye NATO Birlikleri Kosova'ya Ulaştı - 2004-03-19


Kosova’da durumu kontrol altına almak üzere, yeni NATO birlikleri bölgeye ulaştı.

NATO’nun Kosova’da halen 17 bin askeri bulunuyor. Bunun yanı sıra, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, Danimarka ve Amerika’nın aralarında bulunduğu ülkelerden 2 bin kişilik yeni kuvvet, Kosova’ya vardı.

Hafta başından bu yana Birleşmiş Milletler denetimindeki Kosova’da meydana gelen etnik çatışmalarda 30’u aşkın kişi öldü ve 500 kişi de yaralandı.

Yeni gelen İngiliz birliklerinin stratejik bölgelere yerleştiği bildiriliyor. NATO'nun Güneydoğu Avrupa Kuvvetleri Komutanı Oramiral Gregory Johnson, Kosova'da meydana gelen son şiddet olaylarının etnik temizlik kampanyasını aratmadığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, dünkü toplantısında Kosova’daki şiddet olaylarını kınadı. Olaylar, Mitrovitsa’daki Arnavutların, üç Arnavut çocuğun nehirde boğularak ölmesinden Sırpları sorumlu tutması ardından başlamıştı.

Hafta ortasında meydana gelen çatışmaların ardından NATO birlikleri, Sırp nüfusun yoğun olduğu yerleşim yerlerini Arnavut saldırılarından korumak amacıyla tahliye etti. Kısa bir süre sonra bu yerleşim yerlerinin saldırganlar tarafından yakıldığı öğrenildi. Milliyetçi Sırpların da buna camileri yakarak misilleme yaptı.

Ayrıca NATO birlikleri bugün Mitrovitza’da bir keskin nişancıyı öldürdü.

1999'daki NATO harekatının ardından göreceli bir sessizlik yaşayan Kosova'da meydana gelen en büyük şiddet olaylarını, Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve yerel milletvekili Mahir Yağcılar ve Arnavut gazeteci Burbuçe Ruşiti radyomuza değerlendirdi.

XS
SM
MD
LG