Erişilebilirlik

El Kaide Militanları Kuşatıldı - 2004-03-19


Pakistan ordusu, sınır bölgesinde bir El Kaide liderini korumaya çalışan ağır silahlı 400 kadar militanı kuşattığını bildiriyor.

Bir askeri sözcü, yabancı teröristler ve yerel aşiret mensuplarından oluşan grubun kuşatmayı yarmaya çalıştığını açıkladı.

Sözcü, haberlerde ileri sürüldüğü gibi kuşatılanlar arasında Usame bin Ladin’in sağ kolu Ayman el Zevahiri’nin de bulunduğu konusunda kesin bir bilgi olmadığını söyledi.

Devlet Başkanı Pervez Müşerref, dün direnişin şiddetinden, militanların önemli bir kişinin ele geçirilmesini önlemeye çalıştıklarının anlaşıldığını açıklamıştı.

Pakistan ordusunun, Veziristan bölgesinde Taleban ve el Kaide militanlarına yönelik harekâtı devam ederken, sınırın Afganistan tarafında da Amerikan birlikleri benzeri operasyonlar yapıyor.

Öte yandan Afganistan’da Amerikan ordusu, 2 askerin öldürülmesi üzerine Taleban militanlarına karşı hava saldırıları düzenledi.

Askeri sözcü, Amerikan ve Afgan birliklerine, dün Uruzgan ilinde devriye gezerken ateş açıldığını, çatışmada 5 militan öldürülürken iki askerin de yaralandığını açıkladı.

Sözcü, çatışmaların bugün de devam ettiğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG