Erişilebilirlik

Denktaş İsviçre'ye Gitmiyor - 2004-03-17


Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Kıbrıs planı üzerinde önümüzdeki hafta, İsviçre’de, Türkiye ve Yunanistan’ın katılımıyla yapılacak dörtlü görüşmelere gitmeyeceğini açıkladı.

Rauf Denktaş, bugüne kadar Kıbrıs Türk tarafı olarak, Türkiye’yle birlik içinde hareket New York’ta verdikleri sözü yerine getirdiklerini söyledi. Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk hükümetinin ve Türkiye’nin, “olmazsa-olmazlar” üzerinde tam bir birlik içinde olduğunu belirtti ancak bu konularda Rum tarafının, hiçbir uzlaşma belirtisi göstermediğini bildirdi.

Denktaş şöyle konuştu, ‘ Burada yapmış olduğumuz görüşmeleri dikkate alarak, esas temelde herhangi bir anlaşma olmadığını ve olması ihtimali de olmadığını gördüğüm için benim İsviçre’ye gitmem halkıma yanlış bir intiba verecekti. Bugün komitelerde gördük ki büyük bir çıkmaz içine sokulmaktayız. Komite üyelerinmizle Rum üyeler arasında esas konularda anlaşmazlıklar vardır ama bunlar yukarıya, bize, siyasi makama getirilmemiştir. Öyle anlaşılıyor ki bunlar da Annan’ın önüne taşınacaktır. Ve O da tabi böyle olsun, şöyle olsun diye büyük bir emri vaki ile karşı karşıya bırakılacağız. Bir milletin iradesi, geleceği bu şekilde; bu kadar acele ve bu kadar dağınık bir şekilde yürütülemez. Halkımızı biz geleceğini gördüğümüz felaketten kurtarmak istiyoruz. Bunu Türkiye’yle birlikte yapabiliriz ve yapacağımıza inanıyorum.’

Rauf Denktaş’ın İsviçre’ye gitmeme kararı konusunda Amerikalı yetkililer tarafından henüz herhangibir açıklama yapılmadı.

XS
SM
MD
LG