Erişilebilirlik

Irak Halkının Duyguları Karışık - 2004-03-17


Son kamuoyu yoklamalarına katılan Iraklılar, Saddam Hüseyin’in devrilmesinden bu yana yaşamlarının iyileştiğini söyledi. Ancak Iraklılar, devam eden güvenlik sorunlarından büyük kaygı duyuduklarını da vurguluyor. Devam eden şiddet olayları bu kaygıları daha da arttırıyor.

Silah sesleri, yola yerleştirilen bombalar ve cinayetler Irak halkının günlük hayatının parçası haline geldi.

Irak’ta savaşın sona ermesinden bu yana bir yıl geçmesine rağmen Amerikan askerleri hala saldırılara hedef oluyor. Saldırıların bir başka hedefi de, Koalisyon kuvvetlerine çevirmen ya da şoför olarak hizmet eden Iraklılar...

Iraklılar ülkelerinin yeniden inşası için çalışan Amerikalı sivillerle, yabancı gazeteciler için de çalışıyor.

Amerika’nın Sesi’ne çevirmenlik yapan 28 yaşındaki Selwan Abdülgani, önce tehdit edildi, daha sonra, bir gece kız kardeşinin evindeki bir akşam yemeğinden aracıyla dönerken kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü. Abdülgani’nin yanında bulunan annesi ve 5 yaşındaki kardeşi de saldırıda hayatını kaybetti.

Bu olaydan birkaç gün sonra Bağdat’ın güneyinde Hilla’daki saldırıda bir grup Amerikalı siville çevirmenleri öldürüldü. Bu saldırıyı, Musul’da bir tercümanın öldürülmesi izledi.

Yabancılarla çalışan Iraklılar, izlendiklerini ve ölüm tehditleri aldıklarını söylüyor. Bağdat hastanesi yetkililerine göre, gerek iki ateş arasında kalan, gerekse yaylım ateşi açıldığı için hastaneye her gün birçok Iraklı sivil yaralı getiriliyor.

Bir Koalisyon yetkilisi, Irak’ta devam eden değişim sürecinin parçası haline gelen herkesin, saldırıya hedef olduğunu vurguluyor.

Iraklı polis görevlileri ve kurulacak hükümet için çalışanlar da saldırılardan payını alıyor.

Iraklı politikacılar Haziran ayında yönetimin devri ve kurulacak yeni geçiş dönemi hükümetini tartışırken, sıradan Iraklılar bu yeni hükümetin şiddeti nasıl sona erdireceğini merak ediyor.

Iraklı işadamı İsmail Şerif, güvenlik sorunlarının yakın bir zamanda seçim yapılmasına engel olduğunu söylüyor. Irak Yönetim Konseyi’nin üyesi Mahmut Osman’a göre de, şiddetin devam etmesi, yıl sonunda yapılması planlanan seçimlerin ertelenmesine yolaçabilir.

Osman, güvenlik ve istikrar sağlanamadığı takdirde seçimlerin yapılamayacağına inanıyor. Yetkili, isyancıların sandıkları havaya uçurabileceğini ve halkı korkutabileceğini vurguluyor. Hüsam Ahmet adlı 32 yaşındaki bir Iraklı, Saddam Hüseyin’i deviren işgali memnunlukla karşıladığını ancak, ülkesinde devam eden Amerikan varlığının şiddeti körüklediğini söylüyor.

Ahmet, “yabancı askerlerin bir amacı vardı ve buna ulaştılar” diyor. Ahmet’e göre Koalisyon, Irak’ta kalmayı sürdürdükçe sorun kaynağı ve saldırıların hedefi oluyor.

Aslında Iraklı Ahmet’in içinde bulunduğu çelişki son yapılan kamuoyu yoklamalarında da ortaya çıkıyor. Iraklılar bir yandan özgürlüklerine kavuştukları için seviniyor, bir yandan da Amerikan varlığından ötürü onurlarının kırıldığını savunuyor. Iraklıların yarısı Koalisyon kalsın, öteki yarısı da gitsin istiyor.

Haziran ayı yaklaştıkça da, ülkede şiddet olaylarının artmasından büyük kaygı duyuluyor.

XS
SM
MD
LG