Erişilebilirlik

'El Kaide En Büyük Tehlike' - 2004-03-16


Uluslararası Polis Örgütü - Interpol Genel Sekreteri, el-Kaide ve yandaşı grupların yeni terör saldırıları tehdidinin, uluslararası güvenlik örgütünün karşısındaki en büyük sorun olmaya devam ettiğini açıkladı. Ronald Noble bu uyarıyı Filipinlerin başkenti Manila’da bölgesel bir güvenlik konferansını açarken yaptı.

İnterpol Genel Sekreteri Ronald Noble, geçen hafta Madrid’de 201 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıların, el-Kaide türü terörizmin tüm dünyaya zarar vermeyi amaçladığını bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi. Noble şöyle konuştu:

"Birkaç gün önce, el Kaide tipi terörist grupların saldırılarının güvenlik güçleri ve uluslararası topluluk açısından en ciddi sorunlardan birini oluşturduğunu bir kez daha acımasız bir şekilde yeniden gördük. Dünyanın hiçbir bölgesi el-Kaide tipi teröristlerin hedefi dışında ve güven altında değil."

Ronald Noble, Uluslararası Polis Örgütü İnterpol’ün üyelerinin Filipinler’de düzenlediği bölgesel konferansın açılışında konuştu. Noble, Madrid olayının, en çok can kaybına yol açmak için birçok hedefi aynı anda vuran el-Kaide tipi saldırılarının İnterpol için neden en büyük sorun olduğunu gözler önüne serdiğini vurguladı.

İnterpol Genel Sekreteri, saldırıların özellikle farklı ülkelerden mümkün olduğu kadar çok kişiyi öldürmeyi amaçladığını söyledi. Noble Madrid’deki saldırılarda 12 ülke vatandaşının öldüğü ya da yaralandığını hatırlattı ve şöyle dedi:

"El-Kaide’ye bağlanan ya da el-Kaide’nin özelliklerini taşıyan herhangi bir büyük çaplı terörist saldırı, sadece hedef alınan ülkelerinki değil başka ülkelerin vatandaşlarının da güvenliğini etkiliyor. Deneyimlerimizin ışığı altında İnterpol şuna inanıyor: Hiçbir hükümet vatandaşlarına dürüstçe terörizmden kaygı duymalarına gerek olmadığını söyleyemez."

İnterpol Genel Sekreteri, örgüte üye 181 ülkenin dünyayı terörizmden korumak için birlikte çalışmaya kararlı olduğunu vurguladı. Ronald Noble, Asya ülkelerinin terörle mücadelede ve İnterpol’le işbirliğinde uzun bir geçmişe sahip olduğunu belirterek bölgedeki güvenlik güçlerini terör tehdidine karşı her zaman uyanık olmaya çağırdı.

18’nci Asya Bölgesel Konferansına güvenlik önlemlerini arttırma yollarını araştırmak üzere 63 ülkeden iki yüzü aşkın üst düzeyde polis görevlisi katılıyor.

XS
SM
MD
LG