Erişilebilirlik

Ürdün Kralı Türkiye'de  - 2004-03-16


Ürdün Kralı Abdullah Bin El Hüseyin ve eşi Rania, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in davetlisi olarak bugün Ankara’ya geldi. Cumhurbaşkanı Sezer, Ürdün Kralını Çankaya Köşkünde törenle karşıladı. Ürdün Kralı’nın iki gün sürecek temaslarında Türkiye –Ürdün ilişkileri, Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesi, ve diğer bölgesel konular ele alınacak.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de yaklaşık bir ay önce Ankara’yı ziyaret ederek Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Marc Grossman’ın Büyük Ortadoğu Projesine ilişkin bölge turu öncesinde, Türkiye ile görüş alışverişinde bulunmuştu.

Ürdün Kralı Abdullah, Cumhurbaşkanı Sezer’in yanısıra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le de biraraya gelecek. Görüşmelerin gündeminde Irak’ta yaşanan gelişmeler, bölgesel durum değerlendirmesi ve iki ülke arasındaki ekonomik gelişmelerin de ele alınması bekleniyor.

Ankara ayrıca Türkiye’nin komşularından, hem Gürcistan hem de Suriye’den gelen haberleri yakından izliyor. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Gürcistan'la özerk Acaristan’ı savaşın eşiğine getiren olaylarla ilgili olarak Türkiye’nin garantörlüğü gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Gül, Gürcistan’ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını belirterek bölgenin Gürcistan’ın bir parçası olduğuna dikkati çekti. Abdullah Gül Gürcistan’a telkinlerinin bölünmemek, merkezi otoriteyi sarsmamak olduğunu, bu konuda Gürcistan’a yardım ettiklerini, Kafkasların istikrarını tercih ettiklerini ve bu istikrarın hem Türkiye hem de bölgenin çıkarına olduğunu bildirdi.

Abdullah Gül, gazetecilerin konuyla ilgili “Ankara’dan yardım istendi mi?” sorusuna da, “Hayır, bizim en başından beri her iki tarafa da telkinlerimiz söylediğimiz şekilde olmaktadır” yanıtını verdi.

XS
SM
MD
LG