Erişilebilirlik

İsrail ve Filistin'de Halkın Ruh Sağlığı - 2004-03-13


Biri İsrailli diğeri Filistinli iki doktor, Ortadoğu’da üç buçuk yıldır süren şiddetin iki halkın sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkiler konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Amerika’nın farklı kentlerinde etkinlikler düzenliyor.

İsrailli doktor Zeev Wiener ve Filistinli meslektaşı Jumana Odeh, İsrail, Gazze ve Batı Şeria’da süren şiddet olaylarının ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyledi.

“İnsan Hakları İçin Doktorlar” adlı kuruluşun desteğiyle düzenlenen kampanya sırasında konuşan Wiener ve Odeh, İsrail işgaline karşı başlatılan Filistin ayaklanmasının her iki taraftan da giderek artan sayıda can kaybına neden olduğunu belirtti.

Doktorlar, İsrail ordusunun uyguladığı yasaklama, kısıtlama ve baskınların Filistin bölgelerindeki sağlık hizmetlerinin ciddi biçimde aksamasına neden olduğunu kaydetti.

İntihar eylemlerinin sadece bu saldırılarda ölen veya yaralanan kurbanları etkilemekle kalmadığını vurgulayan doktorlar, bu tür patlama haberlerini gören veya duyan bir çok insanın da ciddi biçimde endişeye kapıldığını veya duygusal travma geçirdiğini ifade etti.

Tel Aviv’de psikiyatristlik yapan Dr. Wiener, bir çok İsrailli’nin kronik travma yaşadığını ve kendilerini çatışmalardan uzak tutmak için büyük bir çaba harcadığını söyledi.

Dr. Wiener, artık İsraillilerin korkunç görüntüleri izlemek istemediği için İsrail televizyonunun bu tür görüntülere daha az yer vermeye başladığını belirti.

"Medya ile ilgili iyi haber, medyanın korkunç görüntülere giderek daha az yer vermesi. Kötü haber ise, bunu yanlış nedenle yapması. Bu görüntülerin sağlık açısından olumsuz etkilerini fark ettikleri için değil, insanlar bu tür görüntülerle daha az ilgilenmeye başladığı için bunu yapıyorlar. İnsanların bu görüntüleri izlememek istemesinin nedeni ise, artık bu görüntülerden bıkması, usanması.”

Kudüs Üniversitesi Tıp ve Kamu Sağlığı Fakültesi’nde çocuk doktoru olarak çalışan Filistinli Dr. Odeh aynı zamanda yerel bir televizyona çocuk sağlığıyla ilgili bir program hazırlıyor.

Hemen hemen bütün Filistinli gençlerin şiddetten etkilendiğini vurgulayan Dr. Odeh, sadece Gazze Şeridi’nde çocukların yüzde 83’ünün çatışma veya patlamalara bizzat tanık olduklarını söyledi.

Dr. Odeh, ailelerin büyük bir kısmının normal bir hayat istediğini de sözlerine ekledi.

"İsrailli çocukların kendilerine yönelik bir bombalı eylem veya saldırı tehlikesi hissetmeden, güvenlik içinde okullarına gidebilecekleri bir günün hayalini kuruyorum. Aynı zamanda, Filistinli çocukların da kontrol noktaları, İsrail askerleri olmadan, kimse tarafından rahatsız edilmeden güvenlik içinde okullarına gidebilecekleri, dünyadaki bütün çocuklar gibi normal bir hayat sürebilecekleri günlerin de hayalini kuruyorum.”

Her iki doktor da, çatışmalardan kaynaklanan gerginliğe rağmen, İsrailli ve Filistinli sağlık çalışanlarının birbiriyle iletişim ver işbirliği içinde olduğunu ifade etti. Bu tür çabaların desteklenmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini belirten doktorlar, bunun barışın sağlanmasına olumlu etkileri olacağını vurguladı.

XS
SM
MD
LG