Erişilebilirlik

Orgeneral Başbuğ ABD'ye Geliyor - 2004-03-12


Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Amerikan Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Peter Pace’in davetlisi olarak hafta sonunda Amerika’ya gidiyor.

Başbuğ önümüzdeki hafta Washington’da Amerikan yönetiminin önemli isimlerinden bazılarıyla biraraya gelecek. Orgeneral Başbuğ'un görüşmelerinde, Irak, Kıbrıs ve Türk-Amerikan ilişkileri gibi konuları gündeme getirmesi bekleniyor.

Orgeneral Başbuğ, yarın geç saatlerde New York’a ulaşmasının ardından birkaç gün Amerika’nın çeşitli bölgelerindeki askeri tesislerde incelemelerde bulunacak. 16 Mart Salı akşamı Washington’a geçecek olan Başbuğ’un daha sonraki iki gün, aralarında Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın iki numaralı ismi Bakan Yardımcısı Richard Armitage ve Başkan’ın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Stephen Hadley’in de bulunduğu üst düzey yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, Orgeneral Başbuğ temaslarında Irak ve Kıbrıs konuları dahil olmak üzere Türkiye ve Amerika’yı ortak şekilde ilgilendiren temel meseleler ve savunma sanayii konularını ele alacak. Başbuğ’un gelecek hafta Cuma günü Washington’dan ayrılması ve ardından New York üzerinden Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

RTÜK Anadilde Yayını Görüşüyor

Bugün ayrıca, başkent Ankara’da Radyo Televizyon Üst Kurulu başkanlığında anadilde yayın konulu bir toplantı yapılıyor. TRT, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, İçişleri ve Emniyet yetkilileri, bugün RTÜK başkanı Fatih Karaca başkanlığında toplanacak. Radyo Televizyon Üst Kurulu, TRT’nin aksine, ana dilde yayınların diğer ülkelerde olduğu gibi kamu yayıncılığı yapan TRT aracılığıyla yapılmasını istiyor.

İspanya'daki Saldırılara Kınama

Cumhurbaşkalığı ve Başbakanlık İspanya’nın Madrid kentinde dün meydana gelen ve yaklaşık 200 kişinin ölümüne ve 1000'den fazla kişinin yaralanmasına neden olan terör seylemeleriyle ilgili olarak bir kınama mesajı yayınladı. Başbakan Erdoğan dün yayınladığı mesajda, “Uzun yıllar boyunca teröre karşı mücadelesinde büyük kayıplar vermiş olan ülkem ve halkım İspanyol halkının yaşamakta olduğu bu sıkıntılı ve güç anı derinden hissetmektedir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Sermet Atacanlı bugün yaptığı açıklamada ise, İspanyol halkının acılarını paylaştıklarını ve teröre karşı mücadele konusunda uluslararası işbirliğinin şart olduğunu vurguladı.

Kıbrıs müzakereleriyle ilgili soruları da yanıtlayan Atacanlı, İsviçre'de yapılacak olan dörtlü görüşmelere gidilmeden önce Ankara da bir değerlendirme toplantısının da yapılabileceğini söyledi ve “Ümidimiz Kıbrıs'ta varılacak nihai sonucun Türkiye ve KKTC'nin çıkarlarını koruyacak bir mahiyette olmasını ümit ediyoruz” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG