Erişilebilirlik

İspanya'da Yas - 2004-03-11


İspanya’da dünkü saldırıları protesto etmek amacıyla büyük çaplı gösteriler planlanıyor. Başbakan Jose Maria Aznar, tüm İspanyol halkını eylemi protesto etmek için bu akşam sokak gösterilerine katılmaya çağırdı.

Yaklaşık 200 kişinin öldüğü saldırılar nedeniyle, İspanya’da üç günlük yas ilan edildi, Pazar günkü seçimlere yönelik kampanyalar iptal edildi. Ancak seçim ertelenmedi.

Londra'da yayınlanan El Kudüs El Arabi gazetesine elektronik posta yoluyla gönderilen bir mesajda saldırıların sorumluluğunu El Kaide örgütü üstlenmişti. Ancak mesajın gerçekten El Kaide'ye ait olup olmadığı henüz belirlenemedi. İlk soruşturma ayrılıkçı ETA örgütü üzerinde yoğunlaşmıştı.

Amerikalı yetkililer ise, katliamdan kimin sorumlu olduğunu söylemek için zamanın erken olduğunu belirtiyor, bununla birlikte saldırının arkasında El Kaide’nin olabileceği ihtimalini de göz ardı etmiyor.

İstanbul'daki saldırıları da üstlenmişti

Londra’da Arapça yayınlanan “El Kuds El Arabi” gazetesine gönderilen bir mektupta, “ölüm mangası haçlı ittifakının kalelerinden birine, İspanya’ya girdi” deniyor.

Mektubun, “Ebu Hafız El Masri Tugayları” adlı grup adına yazıldığı bildiriliyor. El Kaide bağlantılı bu grup daha önce, Irak’ta İtalyan askerlerinin öldürülmesi ve İstanbul’da İngiliz Başkonsolosluğu ile sinagoglara girişilen saldırıların sorumluluğunu üstlenmişti.

Grubun, Amerika ve Kanada'da geçen yaz aylarında geniş bir bölgenin elektriksiz kalmasından da kendisinin sorumlu olduğu yolundaki iddiasının ise gerçek olmadığı anlaşılmıştı.

Mektup hakkında bağımsız kaynaklardan doğrulayıcı bilgi alınamadı. Ancak mektupta, İstanbul'un Kartal ilçesinde mason derneğine bu hafta girişilen ve biri saldırgan olmak üzere iki kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıdan da “Ebu Hafız El Masri Tugayları” adlı grubun sorumlu olduğu öne sürülüyor.

İspanyol makamları patlamalardan sonra Madrit yakınında, içinde bomba fünyeleri ve Arapça kasetler bulunan bir minibüsü ele geçirmişti.

Bu gelişme üzerine İçişleri Bakanı Angel Acebes, soruşturmanın bütün olasılıkları gözönünde tutarak yürütülmesi için güvenlik güçlerine talimat verdiği söyledi.

Oysa daha önceki saatlerde Acebes ve diğer İspanyol yetkililer, yolcu trenlerine girişilen saldırılardan Bask ayrılıkçı örgütü ETA’nın sorumlu olduğuna inandıklarını belirtmişti.

Yasa dışı Bask siyasi partisi Batasuna’nun lideri Arnold Otegi ise bu iddiayı reddetmiş, bombalama olaylarından “Arap direnişi” diye nitelediği hareketin sorumlu olduğunu söylemişti.

XS
SM
MD
LG