Erişilebilirlik

Genelkurmay'dan Doğrulama  - 2004-03-11


Genelkurmay, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın kaymakamlıklara bir yazı göndererek ‘Avrupa Birliği ve Amerika yanlısı kişiler ve yüksek sosyete’ hakkında bilgi istemesine ilişkin dün Hürriyet gazetesinde çıkan haberi doğruladı. Genelkurmay Başkanlığı'dan yapılan açıklamada, çalışmanın bir ‘ihtiyaç’tan kaynaklandığının altı çizilerek, ‘Ancak bazı hususların düzeltilmesi için gerekli incelemelere başlandı’ denildi.

Yazılı açıklamada, Hürriyet'in “Sosyetik fişleme” başlığıyla verdiği haberin doğru olduğu, uygulamanın İl İdaresi Kanunu çerçevesinde yapıldığını belirtildi. Açıklamada, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde, mülki idare amirlerinin, çıkabilecek ve çıkan olayların önlenmesi için, kara, deniz ve hava birlik komutanlıklarından kuvvet talebinde bulunabilecekleri hatırlatıldı. Bu nedenle, etkin tedbir almak amacıyla önceden planlama yapmanın bir ihtiyaç olduğu kaydedildi. Ordudan gelen açıklamada, habere konu olan faaliyetlerin bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Ancak , çalışmada yer alan bazı hususların düzeltilmesi amacıyla inceleme başlatıldığı da belirtildi.

Konuyla ilgili bugün açıklama yapan Meclis Başkanı Bülent Arınç ise bu haberlere şaşırdığını, bu şaşkınlıklarını üzerine Genelkurmay ın bir açıklama yaptığını. Konu hakkındaki incelemelerin yapıldığını ve neticesinin en kısa zamanda kamuoyuna duyuralacağını söyledi.

Talat ve Denktaş Ankara'da

Ayrıca bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Mehmet Ali Talat ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş Ankara'daki temaslarına başladılar. Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşen Talat ve Denktaş Ankara’da, adada al-ver sürecine geçilmeden önce son değerlendirmelerde bulunacaklar. Talat ve Denktaş, dün Ankara'ya hareket etmeden önce açıklama yaptılar. KKTC Başbakanı Talat, Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto nun görüşme sürecine bir gün ara verdiğini ve tarafların adada al-ver sürecine hazırlanacağını belirterek bundan sonraki sürecin gergin geçeceğini söyledi.

Talat bir gazetecinin “al-ver sürecinde basına açıklama yapılmaması yönünde taraflar mutabakata mı vardı?” sorusu üzerine böyle birşey olmadığını, ancak al-ver sürecinde ilerleme olması için basına bilgi vermeme yönünde karartma uygulanabileceğini de açıkladı. Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş ise, al-ver sürecine tarafların rahatsız olmaması için basına kapalı geçmesinin daha doğal olacağını ifade etti.Talat ve Denktaş bugün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le görüşüp, temaslarını tamamladıktan sonra bu akşam İstanbul üzerinden adaya dönecekler.

XS
SM
MD
LG