Erişilebilirlik

'Bush Yönetimi Irak İstihbaratını Çarpıtmadı' - 2004-03-10


Amerikan Merkezi Haberalma Dairesi CIA’in başkanı George Tenet, dün Konrge’de yapılan bir oturumda, Bush yönetiminin Irak savaşını meşru kılmak için istihbarat bilgilerini çarpıttığına inanmadığını söyledi.

Kongre’deki toplantıda senatörler, Tenet’i ve CIA’i eleştirdi ve kendisine güç sorular sordu. Massachusetts eyaletinin Demokrat Senatörü Ted Kennedy, Tenet’a, Bush Yönetimi yetkililerinin Saddam Hüseyin’le ilgili tehdidi, CIA raporlarında olduğundan daha abartılı gösterdiklerinde ne yaptığını sordu.

Kennedy, CIA başkanına, “Verdiğiniz bilgiler yüksek makamlarca yanlış bir şekilde sunulduğunda ‘buna ne zaman ‘hayır’ demeyi düşünüyorsunuz’ diye sordu. Tenet ise görevinin sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getirdiğini söyledi:

CIA Başkanı George Tenet, Kennedy’nin sorusunu yanıtlarken; istihbarat bilgileri yanlış değerlendirildiğinde gerekeni söylediğini ancak neyi yapıp yapmadığı konusunu kamuoyu önünde tartışmayacağını, Senato’nun kendisine bu konuda güven duyması gerektiğini belirtti.

Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’na bilgi veren Tenet, Demokratlar’ın iddia ettiği gibi, Bush Yönetiminin Irak’a savaş açmak için istihbarat bilgilerini abartmadığına inandığını vurguladı.

Tenet’le birlikte Senatoya, Savunma İstihbarat Dairesi Başkanı Tümamiral Lowell Jacoby de bilgi verdi. Kuzey Carolina’dan Cumhuriyetçi Senatör Elizabeth Dole, Bush Yönetiminin savaş öncesinde istihbarat yetkililerine baskı yapıp yapmadığını sordu. İki istihbarat yetkilisi de, kendilerine baskı yapıldığı iddiasını reddetti.

Bush Yönetimi, Irak’ın kitle imha silahlarını savaşa girmek için neden göstermişti. Ancak bu silahlar hala bulunamadı.

Amerikan Silah Denetçisi David Kay, Ocak ayında Senato Silahlı Hizmetler Komisyonuna bilgi verirken, Irak’ta kitle imha silahı bulunamadığını bunun da suçlusunun yanlış istihbarat bilgileri olduğunu söylemişti.

Tenet ise başkanı olduğu CIA’yi savundu ve bu konuda karar vermek için henüz erken olduğunu ve çalışmaların tamamlanması gerektiğini vurguladı.

Tenet, şu anda Irak’ta, Koalisyon yönetiminin, ülkede egemenlik devrini engellemeye çalışan isyancıların yoğun saldırısı altında bulunduğunu da belirtti.

Tenet, saldırıların Saddam’a bağlı eski Baas Partisi mensupları, askeri istihbaratçılar ve güvenlik görevlileri tarafından gerçekleştirildiğinin sanıldığını kaydetti.

CIA Başkanı, isyancıların amacını Demokratik bir Irak’ın yaratılmasına engel olmak olarak tanımladı ve bu kişilerin Sünnilerin yaşadığı ülkenin merkezinde, Taleban benzeri bir düzen kurarak cihatları için kendilerine bir üs yaratmaya çalıştıklarını vurguladı.

Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu, toplantının kalan kısmını basına kapalı olarak yaptı ve CIA Başkanı Tenet’e gizli konulara ilişkin sorular yöneltti.

XS
SM
MD
LG