Erişilebilirlik

Gül: 'Dörtlü Görüşmeler Avrupa'da Olacak' - 2004-03-10


Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye ve Yunanistan’ın katılacağı dörtlü görüşmelerin önce Dışişleri ardından da başbakanlar düzeyinde olabileceğini belirterek, görüşmelerin Kıbrıs dışında olacağını söyledi.

NTV televizyonunun sorularını yanıtlayan Abdullah Gül, Kıbrıs’ta iki tarafın müzakerelerde anlaşmaya varamamaları durumunda, Türkiye ve Yunanistan'ın da katılımıyla yapılacak dörtlü toplantının en üst düzeyde ve büyük olasılıkla Avrupa'da bir ülkede yapılacağını söyledi.

'Herkes birşeyler istiyor; kimi alıyor, kimi alamıyor'

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül “Irak’ta Kürtler istediklerini parça parça alıyorlar gibi gözüküyor.Bu konuda Amerika ya tam olarak güveniyor musunuz” sorusuna ise, “Kimse kimseye tam olarak, yüzde yüz güvenemez. Tam güveniyoruz diye bir şey söz konusu değil. Orada herkes birşeyler istiyor; kimi alıyor, kimi alamıyor.” diye yanıt verdi. Gül, geçici anayasada taslaktan farklı olarak Türkmenlere Türkçe okul açabilme imkanı getirilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Bugün ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Mehmet Ali Talat ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş Ankara'ya geliyor. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan, ziyaret isteğinin hangi taraftan geldiğinin belli olmadığını ancak görüşmelerde Kıbrıs müzakerelerindeki gelişmelerin değerlendirileceğini söyledi. Tan, Kıbrıs müzakerelerinde al-ver sürecine geçilmeden önce yarın müzakerelere bir gün süreyle ara verileceğini de belirtti.

Öte yandan, Irak'taki geçici anayasayla ilgili Dışişleri yetkililerine bilgi veren Amerikan Dışilişkiler Sorumlusu Ron Newman Ankara'daki temaslarını sürdürüyor.

Sağlık Çalışanlarından İş Bırakma Eylemi

Bu arada sağlık çalışanları Türkiye genelinde acil servisler hariç bugün ve yarın tam gün iş bırakıyor. Sağlık personeli “nitelikli hizmet, insanca yaşanabilir, herkesin ücretsiz yararlanabildiği bir sağlık hizmeti” için bu eylemi yaptıklarını belirttiler. İş bırakma eyleminin yarın akşam sona ermesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG