Erişilebilirlik

Irak'ta Geçici Anayasa İmzalandı - 2004-03-08


Irak’ın geçici anayasası Yönetim Konseyi üyeleri tarafından imzalandı.

Konseyin 13 Şii üyesinden 5’i geçici anayasanın bazı bölümlerine karşı çıkıyordu, ancak bu kişilerin de belgeyi imzalamayı kabul ettikleri öğrenildi.

Irak’taki 18 vilayetten herhangi üçünün nihai anayasayı veto edebileceği yolundaki geçici anayasa maddesi, Kerbela ve Bağdat’taki saldırılar nedeniyle Cuma gününe alınan imza töreninin iptaline neden olmuştu.

Geçici anayasa, Amerika, Bağdat’ta yönetimi 30 Haziran’da Iraklılara devredince yürürlüğe girecek. Ülkenin yüzde 60’ını oluşturan Şiiler, bu tartışmalı maddenin üç vilayeti kontrolleri altında tutan Kürtlere, çok fazla güç vereceği görüşünde...

Bu arada ülkenin Amerikalı Yöneticisi Paul Bremer dün Amerikan Fox televizyonuna Irak’la ilgili açıklamalar yaptı.

Paul Bremer, Iraklı taraflar arasındaki anlaşmazlıkları demokrasi yolunda ortaya çıkan pürüzler olarak görmek gerektiğini söyledi. 'Demokrasi çoğunlukta olanların iktidarı değildir. Demokrasi aynı zamanda azınlıkların da haklarının koruma altına alınmasıdır. Iraklılar 200 yıl önce Amerikalıların tartıştığı bireysel özgürlükler konusunu bugün tartışıyor. Bence bu, son derece olumlu bir gelişme... Azınlık hakları, demokrasinin sağladığı önemli haklardan biridir. Bunu kavramak elbette zor ama Iraklılar bu konuda ellerinden geleni yapıyor ' diyen Bremer, Amerika’nın planlandığı gibi yönetimi 30 Haziran’da Iraklılara devretmeye kararlı olduğunu da bildirdi.

Irak'ın Amerikalı Sivil Yöneticisi Bremer, şöyle devam etti:

'İşgali bir an önce sona erdirmek isteyen taraf, doğal olarak, Iraklılar... İşgal edilmek kadar, işgalci olmak da tatsız bir durum. Iraklılar egemenliklerini geri almak istiyor. Biz de iktidarın devrinin ülkenin güvenlik ve istikrarı açısından yararlı olacağı görüşündeyiz. Planlandığı gibi yönetimi devretmek Amerika’nın çıkarları açısından da doğru bir adım olacaktır.'

Bremer, Fox televizyonunda dün yaptığı açıklamalarda geçen haftaki saldırıların, iyi talim görmüş uluslararası teröristler tarafından düzenlendiği yolundaki görüşünü de tekrarladı. Bremer, koalisyon güçlerinin İran ve Suriye’yi sınırlarını daha iyi kontrol etmeleri için iknaya çalıştığını da söyledi.

XS
SM
MD
LG