Erişilebilirlik

Afgan Kızılayı Görevlisi Öldürüldü - 2004-03-07


Afganistan’da bir Kızılay yetkilisi kimliği bilinmeyen kişiler tarafından öldürüldü. Zebul vilayetindeki yerel Kızılay yöneticisi, dün il merkezi Kalat’tan evine giderken öldürüldü. Kızılay görevlisinin, aynı araçta bulunan kardeşine saldırıda bir şey olmadı.

Saldırıyı düzenleyenlerin hükümet karşıtı milisler olduğu sanılıyor, ancak bu henüz resmen doğrulanmadı. Zebul vilayeti, son bir yıl içinde, dağıtılan Taleban güçlerinin terör eylemlerinin odak noktası haline gelmiş bulunuyor..

Aylar süren sessizliğin ardından, Cuma günü saldırganlar yeniden yapılandırma projesinde görevli Tolga Erdem adlı bir Türk mühendis ve koruma görevlisini öldürdü. Aynı gün, Salih Aksoy adlı bir başka Türk mühendis ve sürücüsü de kaçırılmıştı. Cuma günkü olaylardan Taleban milisleri sorumlu tutuluyordu.

Afganistan’daki Amerikan birliklerinin sözcüsü Yarbay Bryan Hilferty, militanların yardım görevlilerini ve sivilleri hedef almasının, bir zayıflık göstergesi olduğunu savundu.

Öte yandan Afgan ve Amerikan birlikleri, isyancı milislerle sıcak teması sürdürüyor. Cuma günü ülkenin güneydoğusundaki Paktika vilayetinde milis olduğundan kuşkulanan dokuz kişinin çatışmalarda öldüğü bildirildi.

XS
SM
MD
LG