Erişilebilirlik

4 Şubat 2004 - 2004-03-04


Bugünkü Amerikan gazetelerinde Orta Asya’yla ilgili yorumlar göze çarpıyor. Washington Times, Kazakistan devlet başkanı Nursultan Nazarbayev imzalı bir yazıya yer veriyor. Nazarbayev, ülkesinin bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana demokratikleşme, serbest pazar ekonomisi ve sivil toplum yönünde önemli reformlar gerçekleştirdiğini belirterek, değişim sürecinin yavaş olduğu yönündeki eleştirilere karşı çıkıyor:

"Demokratik reformlar ve insan haklarını güvence altına alan önlemler istikrarı zedelemeyecek bir biçimde uygulamaya sokulmalıdır. Ülkemizi ziyaret eden herkesin kaydettiği dini ve etnik hoşgörü ortamının bozulmasına tahammül edemeyiz. Siyasi değişimin çok yavaş gerçekleştiğini söyleyenlere kişisel güvence veriyorum, reform süreci henüz bitmedi. Şu anda içinden geçtiğimiz sürecin kendi ülkenizde ne kadar zaman aldığını unutmayın."

Washington Post ise, “Taşkent’teki adamımız” başlıklı yorumda, Bush yönetiminin stratejik hesaplar uğruna Özbekistan devlet başkanı İslam Kerimov’un baskıcı yöntemlerine sessiz kalmasını eleştiriyor. Afganistan’la sınır komşusu olan Özbekistan’ın Amerikan askerlerine üs sağlamasının bu durumu meşru kılmaması gerektiğini savunan gazete, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın insan hakları raporunda Özbekistan’ın sert eleştirilere uğradığını hatırlatıyor:

"Yönetimdeki bazı isimler, Kerimov’la ilişkileri kesmenin sürdürmekten daha kötü sonuçlar doğuracağını düşünüyor olabilir. Pentagon, en azından şimdilik Karşı Hanabad üssündeki bin Amerikan askerini orada tutmak istiyor. İşte tam da bu nedenle yönetimin vereceği karar büyük önem taşıyor. Eğer yönetim Kerimov’un aldatmacalarını yutarsa, bölge ülkelerine ve bütün dünyaya Amerika’nın demokrasinin yayılmasını bir diktatörle harika bir işbirliği geliştirmekten daha az önemsediği mesajı vermiş olacak."

Christian Science Monitor, Pakistan ordusunun başta Usame Bin Ladin olmak üzere El Kaide yöneticilerine karşı Afganistan sınırında başlattığı yoğun operasyonların bu ülkedeki iç dengelere yansımasını mercek altına alıyor. Gazete, Peştu aşiretlerin yarı özerk bir hayat sürdüğü bu bölgedeki operasyonların bir ayaklanmaya neden olma tehlikesi taşıdığı yorumunda bulunuyor:

"Gözlemciler, Pakistan’ın aşiret bölgelerinde El Kaide’ye karşı baharda başlaması beklenen büyük operasyonun askeri zorluklardan daha da önemli siyasi sonuçlara yol açabileceğini belirtiyor. İngilizler, Persler ve hatta Cengiz Han’ın orduları tarafından bile işgal edilemeyen bu özerk bölgeye askerlerini göndererek Pakistan yönetimi ordunun kontrol etmekte zorlanabileceği geniş bir Peştu isyanı riskini göze alıyor. İngilizler bile sömürgecilik döneminde Veziristan bölgesine askeri operasyonlar düzenlemek yerine aşiretlerle uzlaşmayı, uzlaşma sağlanmadığı durumlarda da yaptırım ve ambargo uygulamayı tercih etmişti."

New York Times, küreselleşme üzerine Thomas Friedman imzalı ilginç bir yazıya yer veriyor. Yazıda küreselleşmenin üçüncü aşamasına girdiği belirtiliyor ve teknolojide devrim niteliğindeki yenilikler sayesinde yaşanan bu gelişmeyle, özellikle hizmet sektöründe işbölümünün küçük parçalara ayrılarak küresel bir biçimde düzenlenebildiği vurgulanıyor. Yazıda, bu teknolojik gelişmeler sayesinde, muhasebe, radyoloji, danışmanlık, yazılım mühendisliği gibi hizmet sektörünün farklı alanlarına işin daha küçük parçalara bölünmesi ve her parçanın küresel düzeyde işi en iyi biçimde ve ucuz fiyatla yapabilecek olanlara dağıtılmasının mümkün olduğu belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG