Erişilebilirlik

Mars'ta Yaşam Bulguları - 2004-03-03


Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars’ta bir zamanlar hayat için yeterli düzeyde su olduğunu gösteren kanıtlar bulunduğunu açıkladı.

NASA üst düzey yetkilisi Edward Weiler, uzay aracı Opportunity’nin bir zamanlar suyla kaplı olan bir alana indiğini, bu bölgenin yaşam için elverişli bir çevre olabileceğini söyledi.

Ancak Weiler, araştırmanın kızıl gezegende geçmişte canlı organizma olduğuna dair kesin kanıtlar ortaya koymadığının da altını çizdi. Opportunity ve ikizi Spirit, Ocak ayından bu yana Mars’ta bulunuyor.

NASA uzay bilimleri başkanı Ed Weiler incelenen katmanlı kaya yatakları arasında bulunan minerallerinin detaylı analizi sonucunda bu yatakların sudan oluştuğu sonucuna varıldığını açıkladı:

"Opportunity, Mars’ta bir zamanlar gezegenin yüzeyini kaplayan sıvı haldeki suyun bulunduğu alana indi. Dahası, bu bölge bir zamanlar yerleşim açısından uygun yaşam koşullarına sahip olabilir.”

Ancak bilim adamları suyun varlığına ilişkin elde edilen kanıtların bölgede daha sonradan buharlaşan büyük bir okyanusun mu yoksa volkanik hareketler sonucu oluşan kayalar arasında akan bir suyun mu varlığını kanıtladığı konusunda bir veriye rastlanmadığını belirtti.

Bilim adamları Mars yüzeyindeki suyun ne zaman ve ne kadar süreyle varolduğuna ilişkin bir veri elde edemediklerini de açıkladı. Bilim adamları suyun Mars’ta gerçekten bir hayat biçimini oluşmasına izin verip vermediği konusunda bir sonuca ulaşamadıklarını da vurguladı.

Amerikan Uzay Dairesi NASA, Mars’ta hiç hayat olup olmadığını belirlemek amacıyla bu 2010 yılına kadar Mars’tan alınacak kaya ve toprak örneklerini dünyaya getirmeyi planlıyor.

XS
SM
MD
LG