Erişilebilirlik

Irak'ta Ölü Sayısı 170'in Üzerinde - 2004-03-02


Bağdat ve Kerbela’da Şii Iraklıları hedef alan bombalı saldırılarda en az 170 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Irak’ta 35 yıl aradan sonra ilk kez özgürce yapılan Aşure törenlerine, yabancı ülkelerden de binlerce Şii katılıyordu.

Kerbela’daki patlamalar sıraasında, İmam Hüseyin türbesiyle Abbas camisinin çevresinde bir milyondan fazla insan bulunuyordu. Bağdat’ta ise, Şiilerin Kazimiye türbesine yapılan saldırılarda birçok kişi öldü.

Saldırıların uygulanma biçimi, henüz tam olarak belirlenemedi. Yetkililer, canlı ya da uzaktan kumandalı bomba, roket veya havan topu kullanılmış olabileceğini söylüyor.

Hicri takvimde bugün tarih 10 Muharrem 1475. Muharrem ayının onuncu günü “Aşure günü” olarak da biliniyor ve Şiiler için en kutsal günlerden biri. Şiiler Hazret-i Muhammed’in torunu Hüseyin’in öldürüldüğü gün olması nedeniyle, her yıl, 10 Muharrem’de, mümkünse Kerbela’da değilse yerel camilerde toplanarak yas tutuyor.

Şii Iraklıları hedef alan kanlı saldırılar için kutsal bir günün ve kutsal yerlerin seçilmesi halkı şok etti. Cankurtaranlar hastanelere yaralı taşırken belediye hoparlörlerinden halka kan bağışında bulunmaları çağrısı yapıldı.

Saldırıların neyle yapıldığı hala açıklık kazanmış değil. Kerbala’da içi tıklık tıklım dolu camilere roket ya da havan topu atıldığı sanılıyor. Bağdat’taki 4 ayrı patlamanın ise intihar saldırıları olduğu yolunda haberler var.

Bağdat’ta saldırıdan sonra Şiiler yürüyüş yaparak “ölümden korkmuyoruz” diye sloganlar attılar.

Bazı Iraklılar saldırılardan yabancı militanları sorumlu tutarken, ülkenin önde gelen Şii liderlerinden Ayetullah Ali El Hüseyin El Sistani'nin sözcüsü, cami ve türbelerin iyi korunmadığı gerekçesiyle Amerika’yı suçladı. Sözcü Şeyh Hamid Hafef, güvenlikle ilgili kaygılarının Amerikalı komutanlar tarafından dikkate alınmadığını ileri sürdü.

Irak Yönetim Konseyi’nin açıklamasında ise saldırıların ülkede mezhep çatışması çıkarmak isteyen teröristlerin işi olduğu belirtiliyor. Konsey halka sükunet çağrısı yaptı ve ülkede 3 günlük yas ilan etti.

Birçok ülke saldırıları sert bir dille kınandı. Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, İran, Mısır ve Arap Birliği tarafından yayınlanan mesajlarda Irak halkına başsağlığı dileniyor.

Bush yönetimi de saldırıları terörist eylem olarak niteledi ve ülkede iç savaş çıkarmak isteyen esri rejim taraftarları ve yabancı unsurlar tarafından yapıldığını öne sürdü.

Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, geçen ay el Kaide kuryesi olduğu sanılan bir Iraklının üzerinden çıkan belgeyi hatırlattı. Belgede, el Kaide’nin, Irak’ta yeni bir düzen kurulmasını önlemek için Şiilere saldırarak iş savaş çıkarmayı düşündüğü yazılıydı.

Kerbela ve Bağdat’taki saldırılarda ölen ve yaralananlar arasında gazetecilerle, çoğu İranlı olmak üzere yabancı Şiiler de bulunuyor.

XS
SM
MD
LG