Erişilebilirlik

Yabancı Havaalanlarına Amerikalı Güvenlik Görevlileri - 2004-03-02


Amerikan yönetimi Amerika’ya gelen uçakların yolcularını daha iyi denetleyebilmek amacıyla Asya ve Avrupa’daki havalimanlarına Amerikalı güvenlik görevlileri yerleştirmeyi planlıyor.

Washington böylece potansiyel teröristleri Amerika’ya girmeden durdurmayı ve yeni bir terör saldırısı yaşanmasını önlemeyi hedefliyor. Ancak bazı Avrupa ülkeleri bu fikre pek de sıcak bakmıyor.

Eğer plan yürürlüğe konursa, Amerikalı görevliler, aralarında Londra’daki Heathrow, Almanya’daki Frankfurt ve Japonya’daki Narita’nın da bulunduğu bir çok havalimanında Amerika’ya gelecek uçakların yolcularını binişten önce güvenlik kontrolundan geçirecek.

Amerika Gümrükler Genel Müdürü Robert Bonner, bu uygulamayla, uçuşların iptali veya bir yolcudan şüphe edilmesi durumunda uçağın geri döndürülmesi gibi yollara başvurma gereğinin azalacağını söyledi.

Noel’den bu yana, Avrupa’dan gelen 10’dan fazla yolcu uçağının seferleri terör endişesi nedeniyle iptal edildi. Bu uygulama hem yolcuların tepkisine yolaçtı hem de havayolu şirketleri için ağır mali yük yarattı.

Ancak yeni planın Avrupa hükümetlerinin tepkisine yol açacağı sanılıyor. Merkezi Brüksel’de bulunan Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin sözcüsü James Bradbury, Avrupa ülkelerinin yolcu denetimi için gereken bütün önlemleri aldıkları düşüncesinde olduklarını ve Amerika’nın tek taraflı bir girişimi olarak gördükleri plana karşı çıkabileceklerini söyledi:

"Hiçbir istişarede bulunmadan kararlar alındığını görüyoruz, bu da çok rahatsızlık veriyor.”

Amerikan hükümeti geçen yıl da Amerika’ya gelen bazı yolcu uçaklarına silahlı güvenlik görevlileri yerleştirmek istediğini açıklamıştı. Bu plan da Avrupa hükümetlerinin tepkisine yol açıyor.

XS
SM
MD
LG