Erişilebilirlik

<i>Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü</i> 11 Oscar Kazandı - 2004-03-01


Lord of the Rings Return of the King – Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü adlı film, aday olduğu 11 dalda Oscar kazandı.

Peter Jackson’un filmi, Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü en iyi film, en iyi görsel efekt, makyaj ve daha birçok dalda Oscar kazandı. J.R.R. Tolkien’in kitabından uyarlanan Kralın Dönüşü, Yüzüklerin Efendisi serisinin üçüncü filmi. Yönetmen Peter Jackson, filmin ödül kazanmasını beklediklerini ancak 11 dalın tamamında ödül almanın kendilerini çok sevindirdiğini ve gururlandırdığını; bunun da filmden birçoklarının keyif aldığını gösterdiğini söyledi.

Monster - Cadı filminde ilişkiye girdiği erkekleri öldüren lezbiyen bir sokak kadınını canlandıran Charlize Theron en iyi kadın oyuncu ödülünü alırken, dört kez Oscar'a aday gösterilen Sean Penn, Mystic River - Gizemli Nehir filmindeki rolüyle ilk kez Oscar kazandı.

Tim Robbins Mystic River’daki oyunculuğuyla en iyi yardımcı erkek; Renee Zellweger de Amerikan İç Savaşını anlatan Cold Mountain filmindeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü kazandı. Zellweger, ödülü alırken oyunculuk yeteneğinin sınırlarını zorlayan roller üstlenmekten hoşlandığını söyledi.

Yönetmen Francis Ford Coppola’nın kızı Sophia Coppola, Tokyo’da karşılaşan iki Amerikalı turistin öyküsünü anlatan Lost in Translation filminin senaryosuyla en iyi senaryo ödülünü kazandı. Filmin yönetmeni de olan Coppola, ödülün büyük bir onur olduğunu, babasının bir gün kendisini bu ödül alırken izleyebileceğini hiç düşünmediğini, büyük heyecan duyduğunu söyledi.

Fransız ve Kanada ortak yapımı olan ve ölüm döşeğinde bir babanın hiç görmediği oğluyla biraraya gelmesini anlatan The Barbarian Invasion filmi en iyi yabancı film ödülüne hak kazandı.

Amerikan Film Akademisi tarafından dağıtılan Oscar ödüllerinde daha önce, 1960 yılında Ben-Hur, 1998 yılında da Titanic filmleri 11’er Oscar kazanmıştı.

XS
SM
MD
LG