Erişilebilirlik

Irak'ta Anayasa Taslağında Anlaşma Yakın - 2004-02-29


Irak Yönetim Konseyi, geçici anayasa taslağı üzerinde, çalışmasını sürdürüyor. Amerika’nın Sesi muhabirlerinden Laurie Kassman’ın haberine göre, metin üzerindeki anlaşmanın, yakında tamamlanması bekleniyor.

Geçici Yönetim Konseyi üyelerinden Hamit El Kifai, anayasa görüşmelerinin Pazar günü sabaha kadar sürdüğünü söyledi. Kifai, aynı zamanda son metin üzerinde tarafların, anlaşmaya varmak üzerinde olduğunu kaydetti.

Taslak üzerinde bazı pürüzleri gidermek amacıyla, tarafların bu akşam saatlerde yeniden bir araya gelmesi bekleniyor. Konsey, İslam’ın hukuk sistemi üzerindeki rolü, kadın hakları, devlet başkanının yetkileri ve Kürtlerin özerklik istekleri gibi konular üzerinde henüz görüş birliğine varamadı.

Konseyin muhafazakar üyeleri, Şeriat’ın hukuk sistemine temel alınması gerektiğini savunurken, laik üyeler buna karşı çıkıyor. Irak’ın Amerikalı sivil yöneticisi Paul Bremer ise, hazırlanacak metinde Irak’ın resmi dini olarak İslam’ın gösterebileceğini söylerken, İslami hukukunu temel alacak bir anayasayı, veto edeceğine işaret etti.

Cumartesi günü gazetecilere açıklama yapan Geçici Yönetim Konseyi üyesi Muvaffık El Rubai, konsey içindeki anlaşmazlıkları doğruladı, ancak üyelerin bu şekilde, ödün vermeyi öğrendiklerini kaydetti.

Geçici anayasa üzerindeki çalışmaların dün bitmesi gerekiyordu, ancak görüşmeler bugüne de sarktı. Amerikalı yetkililer, anayasa görüşmeleri üzerindeki birkaç günlük sarkmanın, 30 Haziran’da yönetimin geçici Irak hükümetine devredilmesini geciktirmeyeceğini belirtti.

Bununla birlikte, Irak geçici anayasası üzerindeki görüşmeler Pazartesi ya da Salı günü tamamlansa bile, Yönetim Konseyi üyeleri, imza töreninin Şiilerin Aşure gününden sonra, en erken Çarşamba günü yapılabileceğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG