Erişilebilirlik

Haiti Devlet Başkanı Ülkeyi Terk Etti - 2004-02-29


Bir aydır iç isyana sahne olan Haiti’de, Devlet Başkanı Jean Bertrand Aristide, ülkeyi terk etti. Aristide’in, istifasını isteyen isyancılar ve dış kaynakların baskısı sonucu, ülkeden çıkmadan önce bir istifa mektubu bıraktığı bildirildi. Devrik Haiti liderinin nerede olduğu henüz açıklanmadı.

Haiti Anayasa Mahkemesi’nin Başkanı Boniface Alexandre yönetimin başına geldi. Aristide’e sadık yüzlerce silahlı militan, başkent Port au Prince’de protesto gösterilerinde bulunurken, kentin bazı yerlerinde yangınlar çıktığı bildiriliyor.

Amerika, Devlet Başkanı Arisitide’in çekilmesini memnuniyetle karşıladı. Jean Bertrand Aristide, başkentin yakınına kadar ulaşan isyancıların saldırı tehdidiyle karşı karşıya geldi. Kendisinin istifasını isteyen isyancı kuvvetler, çekilmediği taktirde zorla görevinden uzaklaştırılacağı tehdidinde bulunmuştu.

Katolik papaz olan Jean Bartrand Aristide, daha düne kadar istifasının söz konusu olmadığını söylüyordu. 200 yıldır bağımsız olan Haiti’de seçimle iktidara gelen ilk devlet başkanı olan Aristide, Baby Doc olarak tanınan Haiti diktatörü Duvalier’i deviren halk isyanını sonunda işbaşına gelmişti.

Aristide’in 2000 yılında, büyük farkla yeniden seçilmesini sağlayan seçimlerde hile yapıldığı belirlenmiş ve milyonlarca dolarlık dış yardım askıya alınmıştı.

XS
SM
MD
LG