Erişilebilirlik

'Bin Ladin Mutlaka Yakalanacak' - 2004-02-28


Amerika’nın terörle mücadele yetkilisi, Usame bin Ladin’in yakında yakalanacağına inandığını açıkladı.

Büyükelçi Cofer Black Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada bu konuda bir tarih vermek istemediğini ancak el Kaide liderinin fazla gecikmeden yakalanacağından emin olduğunu belirtti.

Amerikan ve Pakistan kuvvetleri halen bin Ladin’in saklandığı sanılan Afgan-Pakistan sınır bölgesinde yoğun bir operasyona girişmiş bulunuyor.

Öteyandan Amerika Savunma bakanlığı ve Pakistan ordusu, bin Ladin’in yakalandığı yolunda İran kaynaklı haberi yalanladı.

İran devlet radyosu, bin Ladin’in Pakistan’daki bir aşiret bölgesinde bir süre önce yakalandığını ancak açıklamanın Başkan Bush’un seçim kampanyasına yardım için bekletildiğini öne sürmüştü.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Dairesi Koordinatörü büyükelçi Cofer Black, Amerika ve müttefiklerinin el Kaide lideri Usame bin Ladin’i bulacaklarından emin olduğu söyledi. Büyükelçi Black Amerika'nın Sesi Radyosu'na verdiği demeçte şöyle dedi:

"Bin Ladin’i er-geç yakalayacağımızdan eminim. Ama bu konuda kesin bir tarih vermek istemiyorum."

Büyükelçi Black, Amerika’nın, Usame bin Ladin’in, sınırlı düzeyde de olsa diğer el Kaide liderleriyle temasını hala sürdürdüğünü bildiğini söyledi ve şöyle devam etti:

"Bin Ladin’in temasları, sürekli ve mükemmel değil. Ama hala diğer liderlerle teması var. Temasları oldukça sınırlı düzeyde sürüyor."

Büyükelçi Black, Bin Ladin’in el Kaide operasyonlarının planlamasında hala rol oynadığının kesin olduğunu ancak dikkatinin çoğunu şimdi artık yakalanmaktan kurtulmaya çevirdiğini belirtti. Amerikalı diplomat, "Bin Ladin firar halinde... Saklanıyor... Zamanının çoğunu, yakalanmaktan kurtulmak için harcıyor" dedi.

Büyükelçi Black bugün İslamabad’da Pakistanlı yetkililerle teröre karşı mücadele konularını görüştü.

Pakistan Salı günü, yabancı teröristleri yarı-özerk Güney Veziristan bölgesinden çıkarmak için askeri operasyon başlatmıştı. Bin Ladin’in Afgan sınırı yakınındaki Güney Veziristan’da saklandığı sanılıyor. Pakistan ordusu Güney Veziristan’ın başkenti Wana’da bir askeri kontrol noktasında çatışma çıktığını açıkladı. Açıklamaya bir araçta bulunan ve kimliği belirlenemeyen kişilerle girişilen çatışmada, yolda bulunanlar dahil 11 kişi öldürüldü. Yetkililer, olaydan sonra 16 kişinin tutuklandığını ve soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG