Erişilebilirlik

Irak'a Yardım Zirvesi Toplandı - 2004-02-28


Irak’a yardım için 40 ülkenin temsilcisi bugün Abu Dhabi’de biraraya geldi. İki gün sürecek zirvede, Iraklı yetkililer geçtiğimiz yıl söz verilen 33 Milyar dolarlık yardımın hızla ülkeye ulaştırılmasını isteyecek.

Konferansı açan Irak Planlama ve Kalkınma Bakanı Mehdi el Hafid, katılımcı ülkelerden taahhüt edilen miktarın 4 milyar Dolarlık kısmını bu yıl vermelerini istedi.

El Hafid, yapılan görüşmelerin ardından Irak’ın 120 milyar Dolarlık borcunun yüzde 60 oranında azaltıldığını belirtti. Ancak bu konudaki resmi rakam daha sonra açıklanacak.

Iraklı bakan ülkesinin ihtiyaçlarının son derece büyük ve acil olduğunu söyledi. Iraklı yetkililer, Amerika, Avrupa Birliği, Dünya Bankası ve Uluslar arası Para Fonu yetkililerinden oluşan gruba Irak’ın yapılandırılmasıyla ilgili 700 proje sunacak. Ekim ayında biraraya gelen yardım yapacak ülkeler, Irak’ın yeniden yapılandırılması için 33 Milyar Dolar taahhüt etmişlerdi. Önümüzdeki üç yıl içerisinde yeniden yapılandırılma için 56 milyar Dolara ihtiyaç bulunduğu tahmin ediliyor.

Toplanan yardım Birleşmiş Milletler Kalkınma Dairesi ve Dünya Bankası aracılığıyla kullanılacak.

Bir Dünya Bankası yetkilisi 500 milyon Dolarlık bir kısmın 30 Haziran’da yönetimi devralacak geçici konseyi verileceğini söyledi.

Ülkedeki güvenlik durumu yabancı yatırımcıları Irak’tan uzakta tutuyor. Yatırımcılar, ülkede istikrarın sağlanmasını bekliyor.

Iraklı yetkililer, okulların inşası, enerji sisteminin onarılması ve tarım sektörünün modernizasyonu için kaynağa ihtiyaç bulunduğunu dile getiriyor.

XS
SM
MD
LG