Erişilebilirlik

Petrolün Geleceği Washington'da Tartışıldı - 2004-02-25


Bir yıl önceki Irak savaşından önce, Saddam’ın devrilmesinin ardından Irak’ın petrol ihracatının kısa bir süre içinde yeniden başlayacağı ve petrol fiyatlarının büyük ölçüde düşeceği yönünde tahminler yapılıyordu.

Ancak, petrol fiyatı düşmedi ve aynı seviyesini korudu, üstelik şimdi petrol fiyatının daha da artacağı tahmin ediliyor.

Petrol fiyatları bugün bir yıl önceki düzeyiyle aynı. New York’ta bir varil ham petrol 35 doların biraz altında bir fiyatla satılıyor. Bazı uzmanlar fiyatların 25 dolara hatta daha da altına düşeceği tahmininde bulunuyordu. Aynı uzmanlar şimdi fiyatların eski düzeyinde kalmasını dünya ekonomisindeki düzelme nedeniyle artan talebe bağlıyor.

Salı günü Washington’da düzenlenen bir konferansta, özellikle dünyanın en büyük üreticisi ve en zengin rezervlere sahip ülkesi olan Suudi Arabistan’a odaklanarak petrol arzı, talebi ve fiyatları konusu masaya yatırıldı.

Ancak bir petrol uzmanı ve danışmanı olan Matthew Simmons, konferans sırasında Suudi Arabistan’daki üretimin artan talebi karşılayacak ölçüde hızlı bir artış gösteremeyebileceğini söyledi. Simmons, Suudi yetkililerin eski petrol yataklarında mevcut üretim seviyesinin korunacağı ve yeni petrol yataklarının devreye sokulacağı yönündeki açıklamalarını da kuşkuyla karşıladığını ifade etti.

"Bazı nedenlerden dolayı 1960’lardan bu yana Suudi Arabistan’ın büyük petrol yatakları yakınında ve bütün Ortadoğu’da bir şey bulamadık. Bu şansımızın yaver gitmemesinden mi kaynaklanıyordu? Yoksa, tıpkı Amerika’da olduğu gibi bir şey miydi? Yıllardır Kaliforniya açıklarında büyük yataklar olduğunu biliyorduk. Batı Teksas’ta da olduğunu biliyorduk. Ve bir çok insan, eğer ararsak, arada bir yerde de petrol bulunacağını düşünüyordu. Ama yoktu.”

Ortadoğu’daki en büyük petrol üreticisi Aramco’nun üst düzey bir Suudi yetkilisi ise bu analize karşı çıktı. Suudi Aramco’nun araştırma bölümü başkanı Mahmud AbdülBaki Suudi Arabistan’ın daha yıllarca yüksek miktarlarda petrol çıkarmayı sürdüreceğini söyledi.

"Herkesten daha fazla petrol üretme potansiyelimiz var. Ve bunu çok makul maliyetlerle ve büyük bir başarıyla gerçekleştirebiliriz. Geçmişimiz 70 yıldır bunu yaptığımızın kanıtıdır ve en az bir 70 yıl daha yapmaya devam edeceğiz.”

Suudi Arabistan’ın tek başına bilinen petrol rezervlerinin dörtte birine sahip olduğunu hatırlatan Aramco yetkilileri, bu ülkenin rezervlerinin komşu Irak’ınkinden çok daha fazla olduğunu vurguladı. Aynı yetkililer varil başına 70 sent gibi düşük bir üretim maliyetine sahip olduklarını da hatırlattı.

AbdülBaki, Suudi Arabistan’ın şu anda günlük 10 milyon varil olan petrol üretimini çok kısa bir süre içinde 12 hatta 15 milyon varile çıkarabileceğini ve 50 yıl boyunca aynı seviyede tutabileceğini kaydetti.

XS
SM
MD
LG