Erişilebilirlik

Kerry Yine Kazandı - 2004-02-25


Amerika’da, Utah ve Idaho eyaletlerinde yapılan ön seçimleri de Demokrat Parti Başkan aday adaylarından Massachusetts Senatörü John Kerry kazandı.

Oylama sonucunun henüz açıklanmadığı Hawaii’de de Kerry’nin birinci olması bekleniyor.

Senatör John Kerry, delege kazanma yarışında, yakın rakibi Kuzey Carolina Senatörü John Edwards’la arasını giderek açıyor. Şu ana kadar yapılan ön seçimlerin, ikisi hariç hepsini Kerry kazandı.

Bu arada Senatör Kerry, Başkan Bush tarafından da eleştirildi. Başkan, Senatörün serbest ticaret, vergi kesintisi ve Irak savaşı konularında fikir değiştirdiğini iddia etti. Senatör Kerry ise, Bush’un bir“çelişkiler yumağı” olduğunu söyledi, işsizlik, büyüyen bütçe açığı ve müttefik ülkelerle bozulan ilişkilerden Başkan’ı sorumlu tuttu.

Kerry ayrıca, Başkanı, halkın ve askerlerin ihtiyaçlarını görmezden gelmekle de suçladı.

Kerry, Bush yönetiminin zenginlere hizmet için parası olduğunu ancak aynı şeyin sokaktaki adam ve askerden dönenler için geçerli olmadığını söyledi.

Demokrat partinin Başkan adaylığı için yarışan ve önde giden iki aday da dünkü ön seçimlerin yapıldığı eyaletlerde kampanya yapmadılar. Gelecek haftaki ön seçimlere hazırlanan Kerry Ohio’da, Edwards da Georgia ve Texas’ta seçmenlere seslendi.

Süper Salı olarak adlandırılan 2 Mart ön seçimlerinde, 10 eyalette Demokratlar adaylarını belirlemek üzere sandığa gidecek. Aday adayları Senatör Kerry, Senatör Edwards, Temsilciler Meclisi üyesi Dennis Kucinich ve Al Sharpton yarın Los Angeles’te bir tartışma programında bir araya gelecek.

XS
SM
MD
LG