Erişilebilirlik

24 Şubat 2004 - 2004-02-24


Washington Post gazetesi, Irak’ta iktidarın devredilmesi ve seçimlerin düzenlenmesi konusunda incelemelerde bulunan Birleşmiş Milletler heyetinin hazırladığı raporu değerlendiriyor. Raporun Bush yönetiminin planlarıyla uyuşmayan yönleri bulunduğunu vurgulayan gazete, Irak’ta iktidarın başarılı bir şekilde devredilebilmesi için daha geniş bir uzlaşma sağlanması gerektiğini belirtiyor:

"Bush yönetimi bir yandan Iraklı laik demokratlarla ilişkisini sürdürürken, bir yandan da geçici bir yönetimin nasıl oluşturulacağı konusundaki karar sürecine mümkün olduğunca daha çok Iraklı liderin katılımını sağlamalıdır. Ayrıca demokrasinin temel ilkeleri ve insan hakları konusundaki ısrarını da sürdürmelidir. Ancak bunu geniş bir koalisyonun parçası olarak ve Birleşmiş Milletler’le işbirliği içinde yapmasına bağlı olarak başarı şansı da artacaktır."

Washington Times ise, Fransa’da devlet okullarında baş örtüsü başta olmak üzere dini sembollere getirilen yasağı eleştiriyor. “Laik mi, yoksa İslam karşıtı mı?” başlıklı makalede yasağa gerekçe gösterilen laik devleti koruma amacının inandırıcı olmadığı kaydediliyor. Makalede baş örtüsünün bir cihat sembolü olmadığı ve teröre yol açmadığı öne sürülüyor:

"Meclisteki başarıyı büyük bir memnuniyetle karşılayan başbakan Jean-Pierre Rafarin’e göre, “Cumhuriyet ve laiklik daha da güçlendi”. Ancak yasanın gündeme getirilmesindeki zamanlama ve yasanın içeriği konusundaki tartışmalar ortada İslam karşıtı bir motivasyon bulunduğunu gösteriyor. Laik devleti koruma gerekçesinin inandırıcı olmadığı ortada. Ayrıca getirilen yasak Fransa’da sayıları hızla artan Müslümanları inciterek ulusla birliği de zayıflattı."

New York Times gazetesi, İsrailli yazar Michael Oren’in terörle birlikte yaşamakla ilgili görüşlerine yer veriyor. Terörün asıl amacının korku ve dehşet salmak olduğunu vurgulayan Oren, İsrail’in bu konudaki deneyimlerinden yararlanılması gerektiğini belirtiyor:

"İsrail’in hedefi kararlılıkla kayıtsızlık arasında bir denge oluşturmak olmalıdır. Terörün hayatımızı belirlemesine izin vermedik, bizi evlerimize kapatmasına, kim olduğumuzu belirlemesine izin vermedik. Siyasi ve ahlaki sınırlar içinde bir yandan terörün nedenlerini ortadan kaldırmaya bir yandan da engeller dikerek teröristleri önlemeye çalışıyoruz. Ama aynı zamanda, terörün yol açtığı acıları, parçalanmış vücutları ve ailelerin yaşadığı üzüntüyü de unutmamamız gerekiyor. İsrail, bitmek bilmeyen terör saldırıları karşısında bile normal hayatın sürdürülmesi açısından bütün dünya için bir örnektir."

Başkanlık seçim yarışında ise, Başkan Bush’un kampanyasını başlatmasıyla yeni bir aşamaya girildi. Ralph Nader’in bağımsız olarak yarışa katılma planları, Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasındaki dengeyi etkileyecek gibi görünüyor. Christian Science Monitor, Nader’in seçim sonuçlarına etkisi konusunda ihtiyatlı bir dil kullanıyor. Gazete Nader’in seçim kampanyasıyla Amerikan politikasında mali güçlerin etkinliğini gözler önüne sermeyi hedeflediğini belirtiyor:

"Nader’in seçimlere katılmasının temelinde büyük şirketlerin yönetimin kararları etkilemesine izin verme konusunda Demokrat bir başkanın Cumhuriyetçi bir başkandan pek de farklı olmadığı düşüncesi yatıyor. Nader’in bu yarışa girmesi, paralı grupların siyaset üzerindeki etkisini kırmayı amaçlayan yüz yıllık bir çabayı temsil ediyor."

XS
SM
MD
LG