Erişilebilirlik

Ralph Nader Yeniden Aday Oluyor - 2004-02-22


Amerika’da tüketici haklarını savunucusu Ralph Nader, başkanlık seçiminde yeniden adaylığını koyacağını söyledi. Ralph Nader 2000 yılı seçimlerinde Yeşil Parti adayı olarak seçime girmişti.

Nader Pazar sabahı katıldığı bir televizyon programında bağımsız olarak yeniden aday olmayı düşündüğünü açıkladı. Demokrat Parti liderleri Nader’ı bu kez de seçime girip parti oylarını bölmemesi için uyardılar.

Ralp Nader, 2000 yılındaki başkanlık seçimlerinde yüzde 2 virgül 7 oranında oy toplamıştı. Demokratlar’a göre bu oran, Demokrat Parti adayı Al Gore’un seçimleri kaybetmesine neden oldu. Bush son seçimde çok az bir farkla seçimi kazandığı için başkan olabilmişti. Ülke genelinde de, Demokrat aday Al Gore, Cumhuriyetçiler'in adayı George Bush’dan yarım milyon daha fazla oy aldığı halde, seçim sistemi eyaletler esasına dayandığı için, Bush başkan olmuştu.

Benzeri bir senaryonun gerçekleşmesinden korkan Demokrat Partili liderler, Nader’i bu yılki seçimlere girmemesi için iknaya çalıştı, ancak bunda başarılı olamadı. Tüketici haklarının genişletilmesi konusundaki çalışmalarıyla tanınan Ralph Nader, dün NBC televizyonunda katıldığı programda aday olma zorunluluğunu içinde hissettiğini söyledi. Bağımsız aday olarak seçimlere gireceğini söyleyen Nader, Washington’a holdinglerin hakim olduğunu, Demokrat ve Cumhuriyetçilerin ise bu gidişe dur demek için hiçbir çaba göstermediğini kaydetti: "Washington, şirketlerin işgali altında. Sistemdeki iki parti de Beyaz Saray’ı ele geçirmeye ve kendilerine mali destek sağlayan şirket yöneticilerinden kimin emir alacağını belirlemeye çalışıyor."

Nader, her iki partiden de oy çalabileceği görüşünde. 2000 yılındaki seçimlerde ise Nader’in aldığı oyların büyük bir bölümü Demokrat tabandan geldi. 4 yıl önceki seçimlere Yeşiller Partisi’nin adayı olarak katılan Nader’in Florida eyaletinde aldığı 97 bin oy, Demokratlar’a göre, Al Gore’un seçimleri kaybetmesindeki en büyük faktörlerden biri oldu. Dönemin Demokrat başkan adayı Gore, Florida seçimlerini 537 oy farkıyla kaybetmişti.

Demokrat Parti Başkanı Terry McAuliffe, CBS televizyonunda katıldığı bir programda Ralp Nader’in adaylığını “talihsizlik” diye niteledi. McAuliffe, Yeşiller Partisi’nin bile Nader’dan aday olmamasını istediğini söyledi. Terry McAuliffe şöyle konuştu: "Nader, çalışan kesimin haklarını korumak için bir ömür harcadı, şimdi bütün bu emeklerini, bizi ikinci bir 4 yıl daha Başkan Bush’a mahkum etmek için heba ettiğini görmek istemem."

Cumhuriyetçi Parti Başkanı Ed Gillespe ise yine CBS televizyonunda katıldığı programda, Nader’in adaylığını açıklamasından çok fazla etkilenmiş görünmedi. Gillespe, bunun, Bush’un seçilme şansını artırabileceğini de kaydetti: "Ralp Nader’in seçimlere katılması Başkan Bush’un seçimleri yeniden kazanacağını gösterir. Zaten Ralp Nader seçimlere katılmasa da Başkan Bush ikinci kez seçilecektir."

Amerikan siyasi sistemi iki parti üzerine kurulmuş olsa da son yıllarda bağımsız adaylar veya üçüncü parti adayları da etkilerini artırıyor.Ralp Nader geçen seçimlere Yeşiller Partisi adayı olarak katılırken, Teksaslı işadamı Ross Perot, 1990 ve 1992 seçimlerinde adaylığını koydu; ve 1992 seçiminde oyların yüzde 19’unu aldı.

XS
SM
MD
LG