Erişilebilirlik

Kıbrıs Müzakereleri Haftaya Ertelendi - 2004-02-20


Kıbrıs görüşmeleri bugün de devam etti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto gözetimindeki görüşmelerin ikinci günü beklenenden kısa sürdü. Lefkoşa Uluslararası Havaalanı'nda yapılan görüşmenin ardından tek açıklama Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'tan geldi. Denktaş durumun Rum tarafından kaynaklandığını ve müzakerelere haftaya Salı günü devam edileceğini söyledi.

Rauf Denktaş, dünkü görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada ise varılacak bir anlaşmanın Rum mültecilerin dönüşünü sınırlaması gerektiğini savundu. Denktaş, çok sayıda Rum’un Türk kesimine girerek, bu bölgenin etnik karakteri ve siyasi gücünü zayıflatmasından kaygı duyduğunu söyledi. İki kesimli Kıbrıs’ın ve Türkiye’nin garantörlük hakkının korunmasını savunan Denktaş, azaltılmış sayıda Türk askerinin adada kalmasını da istedi.

Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı’nın talepleri arasında, nihai bir anlaşmanın uygulanması için süre tanınması ve Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyeliğinin, Türk kesimine zarar vermeyecek şekilde, belirli koşullara bağlanması bulunuyor. Ayrıca Kıbrıslı Türklerin, 1963 ve 74 yılları arasında yaşadıkları zararların ödenmesi ve Türkiye’den göç eden Türklerin haklarının korunması da Denktaş’ın istekleri içinde yer alıyor.

Denktaş’ın taleplerine itiraz eden Rum Cumhurbaşkanı Tasos Papadopulos ise, bunların Annan planıyla uyuşmadığını öne sürdü. Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu yetkilisi Günter Verheugen da, Denktaş ve Papadopulos’la ayrı ayrı görüştükten sonra yaptığı açıklamada, varılacak herhangi bir anlaşmanın mutlaka Avrupa Birliği hukukuyla uyumlu olması gerektiğini belirtti. Dünkü görüşmelere başkanlık eden Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Alvaro de Soto’ysa, ilk günü son derece yapıcı olarak niteledi.

XS
SM
MD
LG