Erişilebilirlik

Bush: 'Evlilik Kadınla Erkek Arasında Olmalı' - 2004-02-19


Başkan Bush, San Francisco belediyesinin eşcinsel çiftlere evlilik cüzdanı vermeye başlamasından rahatsızlık duyduğunu açıklarken yüzlerce eşcinselin yaptığı düğünler de gazetelerin manşetlerini süslüyor.

Amerika’da hassas bir konu olan eşcinsel evlilikleri başkanlık seçimi tartışmalarının da bir parçası haline geldi.

Başkan Bush, evliliğin kadınla erkek arasındaki bir birliktelik olarak tanımlanması gerektiğini savunuyor. Bush, daha önce yaptığı bir konuşmada anayasada eşcinsel evliliklerini yasaklayan bir değişikliğe gidilebileceğini söylemişti.

San Francisco’da yaşanan son gelişmeler, Bush’un bu düşüncesini daha da netleştirmesine yol açtı.

"Eyalet yasalarının aksini emretmesine rağmen evlilik cüzdanlarının verildiği San Francisco’da yaşananları dikkatle izledim. Evliliğin kadınla erkek arasındaki bir birliktelik olarak korunması yönündeki bir yasayı destekleyeceğimi her fırsatta vurgulamıştım. Ve açıkçası, bu olaylarla kararım daha da netleşiyor.”

Tunus Cumhurbaşkanı’yla bir araya gelmeden önce basın mensuplarına bir açıklama yapan Bush’a, anayasa değişikliği konusunda bir karara varmak üzere olup-olmadığı sorusu yöneltildi. Bush, bir tarih vermemekle birlikte, gelişmelerden kaygı duyduğunu tekrarladı.

"Gördüklerim beni kaygılandırıyor. Alınacak karara halkın katılımı sağlanmalı. Evliliğin tanımı mahkemeler tarafından değil halk tarafından yapılmalı. Gelişmeleri dikkatle izliyorum.”

San Francisco’da, kent yöneticilerinin eşcinsel evliliklerini yasaklayan eyalet yasasını tanımadıklarını açıklamalarının ardından binlerce eşcinsel çift evlilik cüzdanı almak için başvuruda bulundu. İki muhafazakar örgüt bu uygulamanın durdurulması amacıyla mahkemeye başvurdu. Bu konudaki ilk kararın Cuma gününe kadar açıklanması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG