Erişilebilirlik

16 Şubat 2004 - 2004-02-16


Amerika’nın gündemine oturan eşcinsel evlilikleri meselesi muhafazakar kesimlerin tepkisine yol açıyor. Christian Science Monitor de, eşcinsel evlilikleri ile insan kopyalanması girişimleri arasında bir bağlantı kuruyor ve her ikisinin de geleneksel aile kavramına darbe vurduğu görüşünü savunuyor. Bu iki konuda bir toplumsal uzlaşmanın şart olduğunu belirten gazete, bunun için de kapsamlı bir tartışma başlatılması gerektiğini vurguluyor:

"İlk bakışta, eşcinsel evlilikleriyle insan kopyalanması birbiriyle ilgisiz iki konu olarak görülebilir. Ancak, her ikisi de, anne ve babadan oluşan geleneksel aile biçimi dışında çocuk sahibi olmanın ya da çocuk yetiştirmenin alternatif biçimlerini temsil ediyor. Her iki konu da, toplumun daha sonra uğraşmak zorunda kalabileceği veya pişmanlık duyabileceği bir şekilde, bir çocuğun kişiliğini derinden etkileme potansiyeline sahip. Bu nedenle, kamuoyu bu konularda mümkün olduğunca geniş bir şekilde tartışarak ortak bir karara varmalıdır."

Amerikan gazetelerinde Irak konusu önceliğini koruyor. Bush yönetiminin savaş sonrasına ilişkin bir planı olmamasını eleştiren Washington Post, Irak’ın geleceğine ilişkin senaryoda olumlu ve olumsuz unsurların birlikte varolmaya devam edeceği görüşüne yer veriyor:

"Üst düzey yetkililer, en azından, kaçınılması gereken tehlikelerin farkında. Bunlar da, Şiiler, Sünniler ve Kürtler arasında bir iç savaş çıkması ve din adamlarının Irak’ta otoriter bir dini yönetim oluşturması. Bazı yetkililer, çoğulcu bir Irak hükümeti kurulması, direnişin zayıflaması ve NATO’yla Irak güçlerinin devreye girmesiyle Amerikan ordusunun üzerindeki yükün azalması gibi başarılı bir senaryonun hala mümkün olduğunu da düşünüyor olabilir. Aslında bu sonuçların hepsi mümkün. Ancak her halükarda yeni bir Irak yaratılmasının yıllar süreceğine kuşku yok."

Irak’ta planlandığı gibi Haziran sonunda iktidarın nasıl devredileceği konusunda yoğun tartışmalar yaşanırken, Afganistan’da da durum iç açıcı değil. New York Times, Afganistan’da süren şiddet eylemleri ve seçmen kayıtlarında yaşanan sorunlar nedeniyle Bush yönetiminin seçimleri ertelemeyi düşündüğünü duyuruyor:

"Amerikalı yetkililer ülkenin üçte birinde yaşanan güvenlik sorunları ve belirsizlik nedeniyle Afgan seçmenlerin sadece yüzde 8’inin kaydedilebildiğini bildiriyor. Birleşmiş Milletler ise, seçimlerin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için seçmenlerin en azından yüzde 70’inin kaydedilmesi gerektiği düşüncesinde. Seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği kararının sorumluluğu ise Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai ile Afgan hükümetine ait. Ancak Amerika’nın da Karzai yönetiminin alacağı kararda belirleyici bir rol oynaması bekleniyor. Karzai’nin, kazanması beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimini zamanında yapmaya kararlı olduğu belirtiliyor."

Rusya’da gelecek ay yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendiren New York Post, Vladimir Putin’in başarısının önlenemez olduğunu vurguluyor. Putin’e insan hakları ve demokrasi alanında sert eleştiriler yönelten gazete, yine de Rusya koşullarında Putin’den daha iyi bir liderin bulunamayacağını vurguluyor:

"İnsan hakları elbette dış politikamızın önemli bir parçası olmalı. Peki bu durumda Rusya ile işbirliğini nasıl gerekçelendireceğiz? Ahlaki açıdan bunu yapamayız. Ama yine de işbirliği yapmalıyız, çünkü yapmamız gerekiyor. Dünyada işler böyle yürüyor. Kremlin’de Putin’in yerini bir melek almayacak. Ve Putin de her yönüyle bir şeytan değil."

XS
SM
MD
LG