Erişilebilirlik

Irak Baas Partisi Eski Başkanı Ele Geçirildi - 2004-02-15


Irak polisi, Amerika’nın en çok aranlar listesinde bulunan Baas Partisi eski Başkanı Muhammed Zimam Abdülrezzak’ı yakaladı. Abdülrezzak’ın Bağdat’taki bir evde ve koalisyon kuvvetlerinin yardımı olmaksızın yakalandığı belirtildi.

Kuzey Irak’taki Ninova ve Tamim vilayetlerinin Baas Partisi başkanı olan Abdülrezzak, 55 kişilik en çok en çok aranlar listesinde, 41’inci sırada bulunuyordu.

Bremer: Seçimlere Zaman Kalmadı"

Irak’ın Amerikalı sivil yöneticisi Paul Bremer, yönetimin yerel halka devri konusunda, Washington’un yeni fikirlere açık olduğunu söyledi. Paul Bremer, ABC televizyonunda yayınlanan bir mülakatta, yönetimin sivillere devri için belirlenen 30 Haziran tarihine kadar, genel seçimin hazırlıklarını tamamlamaya zaman kalmadığını da kaydetti.

Ancak Bremer, hükümeti bölgesel yoklamalar yoluyla belirleme düşüncesinde, değişiklik yapılabileceğini de kaydetti. Bremer, seçenekler arasında kısmi seçim ile ulusal çapta bir kongre düzenlenmesini saydı.

Iraklı Şii liderler, seçimlerin 30 Haziran’a kadar yetiştirilebileceğini öne sürüyor. Şu anda Irak’ta bulunan bir Birleşmiş Milletler heyeti, kısa sürede seçim yapma imkanlarını araştırıyor. Bremer Birleşmiş Milletler heyetinin raporunu büyük bir ciddiyetle değerlendireceklerini açıkladı.

Sivil yönetici ayrıca dün bir polis karakolunda 25 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıda, ülke dışından gelen teröristlerin de rol oynama ihtimaline işaret etti.

XS
SM
MD
LG