Erişilebilirlik

Kıbrıs Görüşmelerinde Dördüncü Güne Girildi - 2004-02-13


New York’taki Kıbrıs görüşmeleri bugün dördüncü gününe giriyor. Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde dün 12 saat süren görüşmeler bu sabah Türkiye saatiyle 10’da bitti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın çetin geçen görüşmeler sonunda bir sonuç bildirgesi taslağı hazırladığı bildirildi. Genel Sekreterin taslağı bugün taraflara Türkiye saatiyle 22:30’da sunması bekleniyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, “Genel Sekreter taslağa evet ya da hayır dememizi istiyor. Rum tarafının itirazları var,” dedi. Denktaş, “Eğilebileceğimiz kadar eğildik. Daha fazla eğilirsek, kırılırız,” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler’deki diplomatlara göre, Türk tarafı, Avrupa Birliği’nin görüşme sürecine alınmasına itiraz etti ve taslakta bunun yer alması durumunda “hayır” diyeceğini Genel Sekreter’e bildirdi.

Türkiye saatiyle gece yarısına doğru başlayan görüşmelerin başında, Kıbrıslı taraflar bir buçuk saat boyunca Kofi Annan’la birlikte görüştü. Daha sonra taraflar ayrı odalara alındı ve Türkiye ve Yunanistan’dan diplomatlar içeriye davet edildi. Görüşmeler Genel Sekreterin Kıbrıs Temsilcisi Alvaro De Soto başkanlığında devam etti.

Birleşmiş Milletler’deki diplomatlar, Kıbrıslı Türk ve Rumlar görüştüğü sürece sonuçtan umutlu olduklarını belirtiyor.

Rumların, Türk tarafının sunduğu üç aşamalı plana sıcak bakmadığı bildiriliyor. Ancak Birleşmiş Milletler yetkilileri bir sonuç alıncaya kadar tarafları bırakmaya niyetli görünmüyor.

Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sunduğu üç aşamalı planda, Kıbrıslı tarafların Mart ayı ortasına kadar görüşmeleri sürdürmesi öngörülüyordu. Görüşmelere Türkiye ve Yunanistan’ın katılacağı bir sonraki aşamanın ardından da, geri kalan ve üzerinde anlaşma sağlanamayan ayrıntıların, Genel Sekreter Annan tarafından çözülmesi öneriliyordu.

Kofi Annan, Mart ayı sonuna kadar bir çözüm üzerinde anlaşma sağlanmasını ve 21 Nisan’da da bu anlaşma üzerinde Kıbrıs’in iki tarafında referandum yapılmasını amaçlıyor.

Mayıs ayına kadar bir anlaşma sağlanamaması halinde, Kıbrıs Rum Kesimi, Avrupa Birliği üyeliğinden tek yanlı olarak yararlanacak.

XS
SM
MD
LG