Erişilebilirlik

Annan Bildirge Hazırlıyor - 2004-02-13


New York’taki Kıbrıs görüşmeleri bugün dördüncü gününe giriyor. Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde dün 12 saat süren görüşmeler bu sabah Türkiye saatiyle 10’da bitti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın çetin geçen görüşmeler sonunda bir sonuç bildirgesi taslağı hazırladığı bildirildi. Bu taslağın taraflara bugün Türkiye saatiyle 22:30’da sunulması bekleniyor.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, “Genel Sekreter taslağa evet ya da hayır dememizi istiyor. Rum tarafının itirazları var,” dedi. Denktaş, “Eğilebileceğimiz kadar eğildik. Daha fazla eğilirsek, kırılırız,” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler’deki diplomatlara göre, Türk tarafı, Avrupa Birliği’nin görüşme sürecine alınmasına itiraz etti ve taslakta bunun yer alması durumunda “hayır” diyeceğini Genel Sekreter’e bildirdi.

Taraflar Türkiye Perşembe akşamı 22:00'de BM Merkezine gittikleri halde, gecikmeyle, gece yarısına doğru başlayan son görüşme turunun başında, Kıbrıslı taraflar bir buçuk saat boyunca Kofi Annan’la birlikte görüştü. Daha sonra taraflar ayrı odalara alındı ve Türkiye'den, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal başkanlığındaki heyetle Yunan Dışişleri heyeti içeriye davet edildi. Görüşmeler Genel Sekreterin Kıbrıs Temsilcisi Alvaro De Soto başkanlığında devam etti.

Amerika'nın Kıbrıs Özel Koordinatörü Tom Weston'un da görüşmelerin yapıldığı BM Genel Merkezi'nin 38'inci katına çıktığı görüldü. Ancak Weston'un görüşmelerde ne gibi bir rol oynadığı konusunda bilgi verilmedi.

Büyükelçi Uğur Ziyal, görüşmelerin sona ermesinden sonra yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin görüşme sürecine katılmasının ve Annan planının AB yasalarına uyumlu haline getirilmesi yolundaki talebin Türk tarafınca kabul edilemeyeceğini dile getirdiklerini söyledi.

XS
SM
MD
LG