Erişilebilirlik

Kıbrıs Zirvesinde Öneri Paketleri Tartışılıyor - 2004-02-13


New York’ta Kıbrıs görüşmelerinin en kritik olduğu bildirilen üçüncü turu devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın davetine uyarak üç gün önce görüşmeye başlayan taraflar, birbirlerinin sunduğu öneri paketleri üzerinde anlaşmaya çalışıyor.

Türkiye saatiyle gece yarısına doğru başlayan görüşmelerin başında, Kıbrıslı taraflar bir buçuk saat boyunca Kofi Annan’la birlikte görüştü.

Daha sonra taraflar ayrı odalara alındı ve Türkiye ve Yunanistan’dan diplomatlar içeriye davet edildi. Birleşmiş Milletler yetkilileri, bu diplomatların neden çağrıldığı konusunda bir açıklama yapmadı.

Birleşmiş Milletler’deki diplomatlar, Kıbrıslı Türk ve Rumlar görüştüğü sürece sonuçtan umutlu olduklarını belirtiyor.

Rumların, Türk tarafının sunduğu üç aşamalı plana sıcak bakmadığı bildiriliyor. Ancak Birleşmiş Milletler yetkilileri bir sonuç alıncaya kadar tarafları bırakmaya niyetli görünmüyor.

Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sunduğu üç aşamalı planda, Kıbrıslı tarafların Mart ayı ortasına kadar görüşmeleri sürdürmesi öngörülüyordu. Görüşmelere Türkiye ve Yunanistan’ın katılacağı bir sonraki aşamanın ardından da, geri kalan ve üzerinde anlaşma sağlanamayan ayrıntıların, Genel Sekreter Annan tarafından çözülmesi öneriliyordu.

Kofi Annan, Mart ayı sonuna kadar bir çözüm üzerinde anlaşma sağlanmasını ve 21 Nisan’da da bu anlaşma üzerinde Kıbrıs’in iki tarafında referandum yapılmasını amaçlıyor.

Mayıs ayına kadar bir anlaşma sağlanamaması halinde, Kıbrıs Rum Kesimi, Avrupa Birliği üyeliğinden tek yanlı olarak yararlanacak.

XS
SM
MD
LG