Erişilebilirlik

Af Örgütü'nden Türkiye'ye Reform Çağrısı - 2004-02-13


Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’yi, Meclis’in onayladığı demokratik reformların uygulamaya koymaya çağırdı.

Ankara’da Amerika’nın Sesi muhabiri Amberin Zaman’ın sorularını yanıtlayan örgüt Genel Sekreteri Irene Khan, Türkiye’nin insan hakları konusunda kendini geliştirmesi için, güçlü kurumsal reformlara gereksinim duyduğunun altını çizdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan, bir dizi önemli gelişmenin, Türkiye’de reform sürecini hızlandırdığını söyledi.

Khan, Erdoğan’la yaptığı görüşmenin de Türkiye’deki olumlu değişikliklerin bir göstergesi olduğuna dikkat çekerek şunları dedi:

"Güneydoğusundaki çatışmaların sona ermesi, AKP hükümetinin son seçimlerden birinci olarak çıkması ve Ankara’nın Avrupa Birliği’ne girme arzusu, değişim için tarihi bir ivme başlatmış durumda. İçten gelen değişim arzusunun, dışardan gelen değişim baskısıyla birleşmesi, insan hakları konusunun, siyasi gündeme taşınmasında çok etkili oldu."

Türkiye, 2005 yılı başında, Avrupa Birliği’yle müzakereleri başlatmayı umuyor. Ancak Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerinin, birliğe üyeliğinde önemli bir engel olacağını, sürekli öne çıkartıyor.

Bu eleştiri oklarını üzerinden atmak isteyen Türkiye, son iki yılda bazı demokratik reformları onayladı. Bu reformlar arasında, Kürtçe ve diğer yerel dillerinde eğitim ve yayın yasağının kalkması ve işkenceye getirilen ağır cezalar bulunuyor.

Bununla birlikte Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Khan, bu reformların uygulama konulması gerektiğinin de altını çiziyor.

"Türk hükümeti işkenceye hiçbir şekilde anlayış gösterilmeyeceğini açıkladı. Ancak, halen işkence ya da polis tarafından kötü muamele edildiği yolundaki haberler gelmeye devam ediyor. Yüzlerce şikayete karşın, devlet görevlilerine işkence iddialarından dolayı açılan soruşturmaların sayısı çok az. Yargı sürecine giren yetkililer halen görev başında. İnsan hakları savunucularıysa, sürekli yasal işlemlere maruz bırakılıyor."

Başbakan Erdoğan’la görüşen Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri, Ankara’ya, insan hakları uygulamalarını denetleme çağrısında bulundu. Khan ayrıca, devlet kurumlarına ve yetkililerine yönelik şiddet içermeyen ifadelerin cezalandırılması yönündeki uygulamanın da kaldırılmasını istedi.

Irene Khan, düşüncelerini açıklamaktan dolayı cezaevlerinde tutulan kişilerin serbest bırakılması yönünde istekte bulundu ve bunlar arasında özellikle de 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Leyla Zana ve diğer DEP eski milletvekillerinin durumuna dikkat çekti.

XS
SM
MD
LG