Erişilebilirlik

Bush'tan Nükleer Yayılmayı Önleme Çağrısı - 2004-02-12


ABD Başkanı George W. Bush, silahsızlanma çabalarının amacına ulaşmadığını belirterek kitle imha silahlarının yayılmasını önlemek için uluslar arası topluluğu daha sert önlemler almaya çağırdı.

Başkan Bush, kitle imha silahlarının karaborsasına karşı mücadele etmek ve bazı ülkelerin sivil amaçlı nükleer enerji santralı kurma bahanesiyle nükleer silah üretmesini önlemek için daha fazla çaba harcanmasını istedi.

Pakistan’da son yaşanan olayları örnek gösteren Bush, mevcut uluslar arası nükleer denetim mekanizmalarının başarısız olduğunu belirtti.

Pakistan’ın en önemli nükleer bilim adamı Abdül Kadir Han, İran, Libya ve Kuzey Kore’ye nükleer teknoloji ve parçalar sattığını itiraf etmişti.

”Olayı her boyutuyla araştırmalıyız. Aracıları, satıcıları ve alıcıları mutlaka bulacağız. Silahlanma çabasındakilere yönelik mesajımız katı ve net olmalı: Sizi mutlaka bulacağız ve sizi durdurana kadar rahat etmeyeceğiz.”

Washington’daki Ulusal Güvenlik Üniversitesi’nde konuşan Bush, sivil enerji santralleri kurma bahanesiyle nükleer silah programı geliştiren ülkeleri engelleyecek adımlar atılmasını istedi.

Mevcut silahsızlanma anlaşmalarındaki boşlukların doldurulması gerektiğini belirten Bush, yeni hiçbir ülkenin de nükleer yakıt üretmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Bush, Sovyetler Birliği’nin yerine kurulan ülkelerdeki nükleer silahların yok edilmesine ve nükleer bilgiye sahip bilim adamlarına yeni iş imkanları bulunmasına yardımcı olan anlaşmaların başka ülkelere de yaygınlaştırılmasını istedi.

Bush, Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’nun nükleer anlaşmalara uygun bir şekilde denetim yapma kapasitesinin de artırılması çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG